"Będziemy rozmawiać o ostatnich przygotowaniach do szczytu NATO w Chicago" – powiedział PAP szef MON, który po południu udał się na spotkanie do Czech. Rozmowy ministrów ON potrwają do piątku.

Przypomniał, że w kwietniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych i obrony z Polski, Czech, Słowacki i Węgier podpisali deklarację potwierdzającą priorytety Grupy Wyszehradzkiej w sprawach bezpieczeństwa i obronności.

„Zależy nam na tym, aby NATO pozostała silnym sojuszem. (...) Chcemy rozmawiać o Chicago, ale i o dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej” – powiedział minister.

„Deklaracja Grupy Wyszehradzkiej została bardzo dobrze przyjęta w NATO. Dla nas jest istotne, że w najważniejszych sprawach omawianych w sojuszu mamy dużo mocniejszy głos, polskie oczekiwania mają poparcie partnerów z Grupy Wyszehradzkiej” – podkreślił.

Wśród omawianych tematów będzie m.in. Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej, która ma być gotowa w 2016 r., a także współpraca w ramach unijnej inicjatywy pooling and sharing i analogicznego natowskiego projektu smart defence, które zakładają uzyskiwanie nowych zdolności obronnych w ramach wielonarodowych projektów, co pozwala na oszczędności budżetowe w poszczególnych państwach.

Minister Siemoniak przypomniał, że w najbliższy weekend na Słowacji spotkają się prezydenci Grupy Wyszehradzkiej. „Chcemy przygotować dla nich wątek polityki bezpieczeństwa” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że „ze strony słowackiej będzie przedstawiciel nowego rządu. Z kolegami z Czech i Węgier jesteśmy ciekawi jego spojrzenia na problematykę bezpieczeństwa i NATO przed szczytem”.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 r. jako forum współpracy Polski, Węgier i wówczas jeszcze Czechosłowacji na rzecz integracji z UE i NATO. Od lipca Polska przejmuje na rok prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. (PAP)

brw/ amac/ gma/