Przed dwoma tygodniami zostało w Grudziądzu otwarte centrum dystrybucyjne firmy drogeryjnej Rossmann, gdzie zatrudnionych zostało 75 osób, głównie magazynierzy, ale też pracownicy administracji i kadr oraz informatycy. W najbliższym czasie przyjętych do pracy ma zostać jeszcze 25 osób.

W połowie marca spółka JWK Invest z Gdańska otworzy w Grudziądzu Galerię Handlową Alfa, w której znajdzie się 70 różnych placówek handlowych i usługowych. Szacuje się, że do pracy przyjętych zostanie około 500 osób.

W Grudziądzu powstaje też Zakład Przetwórstwa Ryb firmy Limito z Gdańska, w którym pracę ma znaleźć około 250-300 pracowników.

Miasto Grudziądz i powiat grudziądzki należy do rejonów, w których występuje największe bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim. Na koniec 2011 r. stopa bezrobocia w Grudziądzu wynosiła 22,2 proc., a w powiecie - 27,7 proc.

Nowe miejsca pracy w tym roku powstaną też w Bydgoszczy, gdzie bezrobocie jest najniższe w regionie - 7,9 proc. Firma Unilver, produkująca głównie środki do pielęgnacji ciała i włosów, niedawno w mieście rozpoczęła rozbudowę zakładu. Nowa część fabryki ma ruszyć w ostatnim kwartale 2012 r., a pełną zdolność produkcyjną osiągnąć w pierwszym kwartale 2013 r. Firma planuje zatrudnić 100 osób.

Jak poinformował prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Łukasz Niedźwiecki, w tym roku w firmach na terenie parku pracę może znaleźć około 1000 osób. M.in. firma produkująca konstrukcje stalowe Metalbark zatrudni 100 pracowników, firma produkująca opakowania - też 100 pracowników (docelowo 400), a firma wytwarzająca granulaty do wtryskarek "Lifocolor" - 40 osób. W trakcie są rozmowy w sprawie usytuowania na terenie parku firmy branży elektronicznej, w której miałoby pracować 600 osób.

Władze Inowrocławia szacują, że w ciągu kilkunastu miesięcy w mieście powstanie 1000-1500 nowych miejsc pracy, w tym na terenie otwartych pod koniec 2011 r. trzech stref Inowrocławskiego Obszaru Gospodarczego. Wiosną mają rozpocząć się prace przy budowie galerii handlowej, w której pracować będzie około 600 osób. W powiecie inowrocławskim bezrobocie wynosi 21,8 proc.

Stopa bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim na koniec 2011 r. wynosiła 16,9 proc. (w kraju - 12,5 proc.). Jak podkreślił zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu Mirosław Kaczmarek, bezrobocie w regionie utrzymuje się na poziomie o 3-4 proc. wyższym niż średnio w kraju. (PAP)

rau/ je/ dym/