ŁSSE poinformowała w piątek o czterech kolejnych firmach, które otrzymały w sumie sześć zezwoleń. Rekordzistą jest spółka HTL-Strefa, która otrzymała aż trzy zezwolenia na prowadzenie działalności w ŁSSE, a łącznie ma ich już siedem - powiedział PAP rzecznik Łódzkiej SSE Marcin Kwintkiewicz.

Firma HTL-Strefa, która jest producentem sprzętu medycznego, m.in. jednorazowych nakłuwaczy bezpiecznych do pobierania krwi, czy igieł insulinowych, w podstrefie Łęczyca zamierza przeprowadzić trzy nowe inwestycje.

Firma chce m.in. zwiększyć moce produkcyjne zakładu poprzez budowę magazynu logistycznego do przechowywania komponentów wykorzystywanych do bieżącej produkcji oraz do składowania surowców i wyrobów gotowych. Zamierza też rozszerzyć swoją ofertę i rozpocząć produkcję urządzeń nakłuwających, a także zainstalować nową linię przeznaczoną wyłącznie do produkcji kaset z lancetami personalnymi. Inwestycje planowane są na lata 2015-17.

W sumie spółka chce zatrudnić 22 nowych pracowników i zapowiada utrzymanie całkowitego zatrudnienia na poziomie 809 osób przez co najmniej pięć lat.

Dwie koleje firmy zainwestują w Łodzi. 250 osób chce zatrudnić (do połowy 2018 r.) spółka IMA Solution, działająca w branży farmaceutyczno-kosmetycznej. Za co najmniej 45 mln zł ma powstać w mieście jej obiekt biurowo-magazynowo-produkcyjny.

Natomiast Barry Callebaut Manufacturing Polska, należąca do szwajcarskiej Grupy Barry Callebaut, chce rozbudować łódzki zakład produkujący czekoladę. Spółka zamierza powiększyć budynek produkcyjno-magazynowy wraz z infrastrukturą oraz uruchomić nowe linie technologiczne do produkcji czekolady białej i deserowej. Inwestycje te mają pochłonąć co najmniej 95,7 mln zł, a zatrudnienie znajdzie przynajmniej 80 nowych pracowników (do końca 2016 r.). Inwestor deklaruje też utrzymanie zatrudnienia łącznie 172 pracowników przez okres pięciu lat.

Natomiast w podstrefie Sławno kolejny raz zainwestuje Nordkalk - producent wyrobów na bazie kamienia wapiennego. Spółka zakłada rozbudowę części przetwórczej swojego zakładu produkcyjnego w Sławnie. W ramach nowej inwestycji zostanie wybudowana hala produkcyjna i magazynowa wraz z infrastrukturą logistyczną. Spółka zamierza zainwestować w to co najmniej 20,9 mln zł oraz zatrudnić przynajmniej 30 nowych pracowników (do połowy 2017 r.). Zapowiada też utrzymanie 49 miejsc pracy przez minimum cztery lata.

Do połowy roku Łódzka SSE wydała 36 zezwoleń (nazwy ostatnich pięciu inwestorów z tej listy ma ujawnić w przyszłym tygodniu). To rekordowa ich liczba wydana w jednym roku, która ma związek ze zmniejszoną z początkiem lipca wysokością pomocy publicznej dla inwestorów. Dotąd niemal 30 inwestorów ujawnionych przez Strefę zadeklarowało utworzenie 1968 nowych, utrzymanie w sumie 3771 miejsc pracy i nakłady inwestycyjne ma poziomie ponad 1,1 mld zł.

Przez 17 lat istnienia łódzka SSE wydała ponad 270 zezwoleń, a firmy zrealizowały inwestycje o wartości ponad 11 mld zł. Powstało lub ma powstać dzięki nim ponad 30 tys. miejsc pracy. (PAP)