Kara do 8 lat więzienia grozi dwom mężczyznom oskarżonym o oferowanie za pośrednictwem swojego biura w Kaliszu zatrudnienia przy pracach sezonowych w Holandii. W ciągu roku 117 osób wpłaciło tam pieniądze, ale nie wyjechało do pracy.
Jak poinformował w czwartek zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp. Janusz Walczak, mężczyźni ogłaszali się na jednym z lokalnych portali internetowych. Swoje usługi reklamowali nawet na wielkim billboardzie umieszczonym przy jednej z ulic w centrum Kalisza.
„Do Holandii wyjechał tylko jeden ze 117 chętnych, który w krótkim czasie musiał wrócić z powodu braku pracy w tym kraju. Pokrzywdzeni to głównie bezrobotni” – powiedział prokurator.
Oskarżeni to 37-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego i 51-letni mieszkaniec Krotoszyna. Według Walczaka prowadzili oni „działalność gospodarczą” polegającą na świadczeniu fikcyjnego pośrednictwa pracy. „Nie mając możliwości wywiązania się z zaciągniętych zobowiązań przyjmowali pieniądze w kwotach od 400 do 700 złotych” – powiedział.
Zawiadomienie o przestępstwie złożyła część pokrzywdzonych. W trakcie postępowania ustalono pozostałe osoby. Akt oskarżenia skierowano do sądu w Kaliszu.(PAP)