W środę w Gdańsku swoją inwestycję ogłosił amerykański, największy światowy producent materiałów biurowych, firma Staples, która otwiera Globalne Centrum Kompetencyjne w Gdańsku. W pierwszym roku działalności inwestor planuje zatrudnić co najmniej 60 specjalistów z sektora IT. Gdańskie biuro będzie ściśle współpracować z europejską siedzibą firmy w Amsterdamie.

Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania poinformował PAP, że "inwestorzy, którzy już podjęli decyzję o swej inwestycji w Pomorskiem lub poważnie rozważają podjęcie takiej decyzji deklarują utworzenie łącznie ok. 10 tys. miejsc pracy w nadchodzących latach". Wyjaśnił, że dzięki inwestycjom w województwie "mogą powstać miejsca pracy zarówno w produkcji jak i w sektorach IT oraz usług dla biznesu (BPO/SSC)". Odmówił podania nazw firm. Ujawnił, że na Pomorzu mogą się pojawić inwestorzy z branż, "jakich jeszcze nie mieliśmy". Zapewnił, że "jest już całe portfolio inwestorów, którzy podjęli decyzję o zlokalizowaniu swoich projektów w woj. pomorskim i w Trójmieście". Przedsięwzięcia mają być ogłaszane w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Faleńczyk poinformował, że tylko w ub. roku 19 inwestorów, których wspierała Invest in Pomerania zadeklarowało utworzenie rekordowych 2780 miejsc pracy. Podał, że wśród nich dominowały inwestycje i reinwestycje z sektorów IT i BPO/SSC, ale były też inwestycje w zakresie produkcji i logistyki.

Dodał, że Invest in Pomerania "bardzo stara się dywersyfikować inwestycje", bo chodzi o realizację na Pomorzu inwestycji różnorodnych branż. "My oczywiście żadnemu inwestorowi nie powiemy: +nie, bo się nie zmieścisz na rynku+, ale aktywnie sami szukamy inwestorów w określonych rynkach żeby dywersyfikować branże" - mówił. Zaznaczył, że Invest in Pomerania prowadzi też działania w celu zwiększenia liczby pracowników najbardziej poszukiwanych przez inwestorów. "Prowadzimy szkolenia oraz zachęcamy do otwierania nowych kierunków na uczelniach i w szkołach" - wyjaśnił.

Firma Staples, która jako jedna z pierwszych na Pomorzu w 2015 r. ogłosiła swoją inwestycję, prowadzi już rekrutację pracowników do swego Globalnego Centrum Kompetencyjnego w Gdańsku. Dyrektor Staples Polska, Piotr Kiszkis powiedział, że poszukiwanych jest ok. 20 osób ale docelowo, wraz z rozwojem firmy w Europie, planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 300 pracowników różnych branż, ale głównie z zakresu IT.

Jak podano, centrum będzie początkowo zatrudniać m.in. specjalistów i konsultantów SAP, e-Commerce, inżynierów telekomunikacji, którzy będą odpowiedzialni za poprawę głównych procesów IT w firmie oraz wdrażać innowacyjne rozwiązania.

Kiszkis zaznaczył, że Gdańsk był naturalnym wyborem, jeśli chodzi o lokalizację nowego Centrum, ze względu na dostęp do dobrze wykształconych absolwentów oraz do kadry wyspecjalizowanych i doświadczonych pracowników do pracy nad międzynarodowymi projektami.

Staples jest największym na świecie dostawcą materiałów biurowych i trzecim największym internetowym sprzedawcą detalicznym materiałów biurowych. Oferuje materiały biurowe, rozwiązania technologiczne, wyposażenie pokoi socjalnych i kantyn oraz usługi drukarskie. Firma działa na terenie Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Jej siedziba znajduje się pod Bostonem.

Invest in Pomerania jest lokalną inicjatywą, która zapewnia bezpłatne usługi dla zagranicznych inwestorów, którzy zainteresowani są realizacją projektów na Pomorzu. Inicjatywa została powołana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Specjalne Strefy Ekonomiczne: Pomorską i Słupską, InvestGDA i Agencję Rozwoju Pomorza, która jest koordynatorem działań w ramach inicjatywy. (PAP)