Nagrody za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy im. Haliny Krahelskiej wręczono we wtorek sześciu osobom. Główny Inspektor Pracy przyznaje je od 23 lat.

Jak powiedziała podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Główny Inspektor Pracy Anna Tomczyk, wyróżnione osoby łączy konsekwencja, wytrwałość w działaniu i najwyższy profesjonalizm.

W pracy oddajecie się z prawdziwą pasją, traktując ją jako służbę na rzecz innych ludzi - zwróciła się do laureatów.

Nagrody otrzymali: b. wieloletnia dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Eugenia Gienieczko; wieloletni pracownik Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Józef Gierasimiuk; członek Rady Ubezpieczonych i Rady Ochrony Pracy Stanisław Szwed; przewodniczący Komisji Obrony Praw Pracowniczych Eugeniusz Śliwiński; przewodniczący NSZZ Solidarność na Podbeskidziu Marcin Tyrna oraz prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy Ewa Wągrowska-Koski.

Nagroda im. Haliny Krahelskiej jest przyznawana jest od 1989 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy.

Halina Krahelska urodziła się w 1888 r. Działaczka niepodległościowa, pisarka, publicystka. W latach 1919-1931 była inspektorem pracy w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej. W Inspekcji Pracy zajmowała się głównie systemem ochrony pracy i opieki społecznej (m.in. ochroną macierzyństwa kobiet pracujących.(PAP)

kno/ abr/