Uzupełniający urlop macierzyński to urlop, do którego prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie mogła mieć pracownica albo pracownik - ojciec wychowujący dziecko w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie - w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Maksymalne wymiary urlopu to zatem odpowiednio 15 lub 8 tygodni.
Urlop udzielany będzie na wniosek włącznie od następnego dnia kalendarzowego po zakończeniu urlop macierzyńskiego lub na warunkach urlopu macierzyńskiego i jedynie w całym przysługującym wymiarze.
Przepisy o urlopie uzupełniającym wchodzą w życie 19 marca 2025 r.
Czytaj również:
Urodzenie dziecka przed wejściem w życie przepisów o urlopie uzupełniającym>>
Termin wykorzystania urlopu uzupełniającego>>
Ustalenie wymiaru
Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu przysługuje tydzień urlopu uzupełniającego. Przez tydzień przy udzielaniu urlopu należy rozumieć 7 dni kalendarzowych (art. 183[1] par. 1 k.p.). W taki też sposób należy rozumieć tydzień pobytu dziecka w szpitalu.
Ważne! Wymiar urlopu uzupełniającego nie jest stały – w każdym przypadku uzależniony jest od okresu pobytu (pobytów) w szpitalu.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie sumuje się. Niepełny tydzień zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.
Przykład: Dziecko urodzone w 31 tygodniu ciąży pozostało w szpitalu przez 9 dni po porodzie, następnie po 10 dniach trafiło na kolejne 6 dni do szpitala. Łącznie w okresie do 8 tygodni po porodzie spędziło w szpitalu 15 dni, czyli 2 tygodnie i 1 dzień. Urlop uzupełniający wyniesie 3 tygodnie (jeden dzień pobytu w szpitalu „wystający” poza pełne tygodnie zostanie zaokrąglony do pełnego tygodnia).
Przykład: Dziecko urodzone w 38 tygodniu ciąży trafia do szpitala w 28 dniu po porodzie i spędza w szpitalu tydzień. Rodzicom nie będzie przysługiwać urlop uzupełniający, gdyż w granicach czasowych od 5 do 28 dnia po porodzie pobyt w szpitalu nie objął minimalnych 2 kolejnych dni.
Jeżeli to dziecko byłoby hospitalizowane dodatkowo przez jeden dzień wcześniej niż w 27 dniu po porodzie (nie wcześniej jednak niż 5 dnia po porodzie) rodzicom także nie przysługiwałby tydzień urlopu uzupełniającego, gdyż byłyby to co prawda łącznie dwa dni ale nie dwa koleje dni. Już jednak gdyby było hospitalizowane dzień wcześniej (27 dnia po porodzie) przysługiwałby tydzień urlopu uzupełniającego – 2 kolejne dni pobytu w szpitalu mieściłyby się w granicach 5 do 28 dzień po porodzie.
Przykład: Dziecko urodzone w terminie (po 37 tygodniu ciąży) pozostało w szpitalu przez 7 dni po porodzie. Rodzice będą mieli prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze tygodnia. Spełniony jest warunek pobytu w szpitalu obejmującym co najmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie. Niepełny tydzień pobytu w szpitalu przypadający w tym okresie zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
Cena promocyjna: 71.11 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.25 zł
Poród więcej niż jednego dziecka
Urlop uzupełniający nie będzie ustalany odrębnie za czas pobytu w szpitalu każdego z dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Przykład: W 27 tygodniu ciąży pracownica urodziła bliźniaki. Jedno z urodzonych dzieci miało masę urodzeniową poniżej 1000 g., drugie nieco powyżej.
Po porodzie oboje dzieci pozostało w szpitalu przez 2 tygodnie, następnie mniejsze z dzieci pozostało jeszcze przez 3 tygodnie. Po upływie kolejnych 4 tygodni do szpitala trafiło większe z dzieci i spędziło w szpitalu 7 tygodni.
W okresie 15 tygodni po porodzie dziecko mniejsze przebywało w szpitalu przez okres 5 tygodni, większe zaś łącznie 8 tygodni (ostatni tydzień drugiej hospitalizacji tego dziecka przypada po 15 tygodniu po porodzie).
Urlop uzupełniający wynosi 8 tygodni.
Sprawdź w LEX: Urlop macierzyński można zaliczyć na okres zatrudnienia w szczególnych warunkach > >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.