Jak poinformował PAP Jacek Puszkarewicz z firmy Skanska, która wykonuje prace, rewitalizacja terenu wokół Zamku polegała na odtworzeniu tarasu widokowego, wybudowaniu alejek i dróg dojazdowych z kamienia łamanego wraz ze schodami. Wykonano również odwodnienie przedpola zamkowego poprzez ułożenie drenażu wraz z warstwami odwadniającymi i ustawiono nowe lampy oświetleniowe.

W ramach remontu wykonane zostały również instalacje m.in.: elektryczna, wodnokanalizacyjna oraz wody używanej m.in. w urządzeniach klimatycznych.

Teraz zmodernizowane zostaną wnętrza Zamku. Wartość tych prac wynosi ponad 3,7 mln zł. W ramach kontraktu Skanska wykona w zamkowych wnętrzach prace budowlano–montażowe, obejmujące roboty tynkarskie, konserwatorskie, malarskie, izolacyjne i stolarskie.

Remontem i modernizacją zostaną objęte zabytkowe pomieszczenia Zamku, m.in. baszty i sala archeologiczna. Do sali teatralnej zostanie zakupione nowe wyposażenie na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej.

Ponadto, w całym obiekcie zostanie wykonana instalacja telefoniczna i komputerowa, monitoring oraz instalacja elektryczna wraz z oświetleniem alejek i wzgórza zamkowego. Prace potrwają do grudnia br.

Jak podkreślił Puszkarewicz, wszystkie prace na Zamku są prowadzone zgodnie z wymogami konserwatora zabytków i nadzoru archeologicznego.

Zamek Kazimierzowski należy do najbardziej znanych zabytków Przemyśla. Jest położony na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki datuje się na pierwszą połowę XIV wieku, gdy na wzgórzu wzniesiono murowany zamek w stylu gotyckim; później był on wielokrotnie przebudowywany.

Na przemyskim zamku bywało wielu królów polskich, a jednym z ostatnich starostów przemyskich był Stanisław August Poniatowski. Od 1884 roku w zamku mieści się Przemyskie Towarzystwo Dramatyczne "Fredreum", będące najstarszym teatrem amatorskim w Polsce.

Całkowita wartość projektu "Modernizacja Zamku Kazimierzowskiego wraz z rewitalizacją Parku Miejskiego w Przemyślu" wynosi prawie 22,5 mln zł. Inwestycja współfinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013; wysokość dotacji to ponad 13 mln zł. (PAP)

huk/ ls/ jbr/