Tylko po polskiej stronie Tatr naliczono 284 kozice.

Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego zwraca uwagę, że liczebność kozic w Tatrach od kilku lat jest rekordowa. W 2012 r. ich liczebność w najwyższych polskich górach przekroczyła tysiąc sztuk. Przyrodnik podkreślił, że podczas akcji liczenia kozic w Tatrach panowały złe warunki pogodowe, co mogło mieć wpływ na niedostrzeżenie pewnych osobników, dlatego jesienią przeprowadzone zostanie liczenie weryfikacyjne.

„Trafiliśmy w nie najlepszą pogodę – silny wiatr i okresowy deszcz - to były złe warunki do obserwacji kozic. Jesienne liczenie zweryfikuje stan pogłowia kozic w Tatrach. Wówczas zobaczymy, ile młodych kozic przeżyje, ile padnie łupem drapieżników” – powiedział Zięba.

Przyrodnicy zwracają uwagę, że jesienią jest łatwiej policzyć kozice. Wówczas kozice łączą się w duże stada nazywane kierdelami. Jesień to okres rui i zwierzęta są bardziej aktywne, a capy, czyli samce kozicy przeganiają kierdele po górskich zboczach. Wiosną trudniej jest dostrzec kozice, które często wchodzą w skalne nisze i mogą leżeć tam przez kilka godzin. Często bywa tak, że wynik jesiennego liczenia kozic jest większy od liczenia wiosennego.

Aby uniknąć podwójnego liczenia tych samych zwierząt, przyrodnicy z Polski musieli zweryfikować wynik ze stroną słowacką, ponieważ te zwierzęta bytują powyżej granicy lasu na otwartej przestrzeni, swobodnie przechodząc przez grań Tatr.

 

Zoolog z słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego Józef Hybler potwierdził, że przez złe warunki pogodowe przyrodnicy mogli nie dostrzec młodych kozic. Hybler zwrócił uwagę, że kozice pojawiły się w miejscach, gdzie nie były widziane od lat. Dostrzeżono też kilka bardzo dużych kierdeli liczących po kilkadziesiąt kozic. Słowacy zaobserwowali też grupę niedźwiedzi i szczątki dwóch kozic – najprawdopodobniej ofiary niedźwiedzi.

Na przełomie XX i XXI wieku w całych Tatrach naliczono niespełna 300 kozic. Gwałtowny wzrost pogłowia tych zwierząt nastąpił w 2007 roku, kiedy naliczono prawie 550 sztuk, a od trzech lat przyrodnicy odnotowują ponad tysiąc kozic w całych Tatrach.

Akcje liczenia kozic Polacy przeprowadzają od 1954 r., a wspólnie ze Słowakami - od 1957 r.

Kozica jest symbolem zarówno polskiego, jak i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i jest gatunkiem ściśle chronionym.

Kozice żyją w niewielkich stadach, które mają określoną strukturę. Na czele stoi zawsze doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. W skład kierdela wchodzą też inne samice z młodymi oraz tzw. roczniaki i dwulatki. Samce żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów.(PAP)