"Często młodzi ludzie mają doskonałe pomysły i my chcemy dać im szansę, dlatego zwróciliśmy się właśnie do studentów” - powiedział PAP burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski. Komisja konkursowa wybierze jedną z 18 zgłoszonych prac. Do niej otrzyma prawa majątkowe, na podstawie których projekt będzie można wykorzystać przy rewitalizacji części Starego Miasta.

„Taki projekt wykonany został kilka lat temu przez profesjonalną firmę, ale pomysły studentów mogą go zmodyfikować. Zanim jednak dojdzie do realizacji projektów, będziemy konsultować je z konserwatorem zabytków i mieszkańcami Sandomierza, którym leży na sercu dobro tego miasta” - wyjaśnił Borowski.Konkurs na opracowanie projektu rewitalizacji Małego Rynku to niejedyny przykład współpracy kieleckiej uczelni i Sandomierza. Co roku studenci z Kielc uczestniczą m.in. w sandomierskich plenerach malarskich. „Sandomierz to bardzo ważne miejsce dla regionu świętokrzyskiego, zarówno pod względem historycznym, jak i liczby odwiedzających go turystów. To również bardzo dobre miejsce na aktywizację studentów kierunków architektonicznych” - powiedział PAP rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisław Adamczak. Wizualizacje zgłoszone do konkursu przedstawiają - według jego orgnizatorów - świeże i nowe podejście do wyglądu Małego Rynku w Sandomierzu. Zakładają jego kompletną jego przebudowę.

Zdaniem prof. Adamczaka, przesłane prace są wykonane na tyle profesjonalnie, że należy zastanowić się nad wykorzystaniem umiejętności studentów w projektach realizowanych Politechnikę Świętokrzyską. Podczas długiego weekendu majowego wszystkie wizualizacje będą wyeksponowane przed sandomierskim ratuszem. Wtedy też ogłoszony zostanie zwycięzca projektu. Do tego czasu prace są dostępne w budynku rektoratu Politechniki Świętokrzyskiej.Projekt zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta to koszt ok. 100 milionów złotych. Połowa z tej puli już została wykorzystana.Położony na wschodnim skraju województwa świętokrzyskiego Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w regionie. Zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy Sandomierza należy do trwałego dziedzictwa kultury. Na sandomierskiej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok.