Na budowie obwodnicy prowadzone są prace ziemne. Wcześniej wycięto drzewa, wykonano także prace geodezyjne i rozpoznanie saperskie, ponieważ podczas II wojny św. w okolicach Wałcza toczyły się ciężkie walki. W kilku miejscach trwa zdejmowanie wierzchniej warstwy ziemi.

Wykonawca obwodnicy przygotowuje drogi dojazdowe, którymi będą transportowane materiały i sprzęt w rejon planowanych estakad - powiedział Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trwają także roboty ziemne w ramach przygotowania budowy przyczółków dla estakad.

Najdłuższa estakada będzie liczyła 760 metrów długości. Na 18-km odcinku dwujezdniowej drogi ekspresowej będzie m.in. 13 wiaduktów, dwa mosty i cztery węzły drogowe. Pod drogą powstanie także kilkanaście przepustów dla zwierząt.

Obwodnica ma wyprowadzić duży ruch samochodowy z Wałcza. Przez miasto przejeżdża w ciągu doby 15 tys. pojazdów, z czego 2,6 tys. to samochody ciężarowe w ruchu tranzytowym - wynika z informacji GDDKiA.

"Szacujemy, że obwodnica znacząco odciąży miasto, przez centrum którego odbywa się teraz cały ruch samochodów" - powiedział Grzeszczuk. "Droga ekspresowa S10 przecina w centrum drogę krajową nr 22. Wszystko to powoduje, że popołudniami ruch aut jest duży i ciężko przejechać przez Wałcz płynnie" - przyznał.

Zdaniem Grzeszczuka obwodnica to jedyne rozwiązania dla Wałcza: zabudowa miasta nie pozwoliła wyprowadzić ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum, a sprawę dodatkowo utrudniają dwa duże jeziora w mieście.

Kontrakt o wartości ok. 430 mln zł realizuje Energopol Szczecin.

Dowiedz się więcej z książki
Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Roboty nie będą powodowały dużych utrudnień w ruchu - zapewniała GDDKiA. Niedogodności dla kierowców mogą wystąpić przy włączeniu obwodnicy w drogę krajową nr 10 oraz na przecięciach obwodnicy z drogą wojewódzką 163 i drogą krajową 22.

Inwestycja powinna zakończyć się w połowie 2018 r.

Na Pomorzu Zachodnim w trakcie realizacji jest blisko 170 km dróg ekspresowych - poinformował Grzeszczuk. Najdłuższym odcinkiem liczącym 120 km jest droga S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem, na której trwają prace projektowe w ramach kontraktów w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Na drodze S6 w budowie jest obwodnica Koszalina i Sianowa. W trakcie realizacji w formule "zaprojektuj i wybuduj" jest natomiast obwodnica Szczecinka na drodze S11.

Łączna wartość podpisanych umów na wskazane inwestycje to 3,55 mld zł.

W przypadku 90 km dróg trwają jeszcze postępowania przetargowe. (PAP)