Obwodnica Brzozowa będzie częścią drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz - Sanok, która przenosi ruch z Rzeszowa i centrum kraju w Bieszczady. Trasa ma być gotowa za rok.

Burmistrz podkreślił, że obwodnica odciąży zabytkowe centrum miasta, przez które obecnie przejeżdża w ciągu doby ok. 10 tys. pojazdów. „Obwodnica ulży też mieszkańcom, którzy niemal codziennie musieli stać w sporych korkach. Cieszę się, że budowa wreszcie ruszyła i że jest to początek finału. Na ten moment czekałem odkąd jestem w samorządzie, czyli od ponad 20 lat” - dodał Rzepka.

Burmistrz zaznaczył, że gmina dołożyła do tej inwestycji ok. 2 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na współfinansowanie przygotowania projektu obwodnicy.

W ramach przygotowań do realizacji tej trasy inwestor - Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie - wypłacił odszkodowania za ponad 270 działek, przez które trasa będzie przebiegać. Obwodnica przebiegać będzie w części przez gospodarstwa rolne.

Wykonawcą obwodnicy jest Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Firma będzie musiała oprócz budowy drogi przebudować skrzyżowania obwodnicy z trasami lokalnymi oraz wybudować chodniki i ścieżki rowerowe. Powstaną też dwa mosty i trzy wiadukty.

Koszt powstania obwodnicy to prawie 72 mln zł. Jej budowa będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Będzie to jedna z pierwszych inwestycji finansowanych z tego programu. (PAP)