Z opublikowanych danych Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że sprzedaż cementu w kwietniu br. wzrosła o 22,9 proc. wobec kwietnia 2013 r. i wyniosła 1 mln 419,3 tys. ton.

SPC poinformowało też, że produkcja cementu w kwietniu 2014 r. wzrosła rok do roku o 40,3 proc. do 1 mln 450,8 tys. ton.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił w rozmowie z PAP, że mamy do czynienia nie tylko z ożywieniem produkcji przemysłowej, ale również budowlanej. "Częściowo jest to spowodowane dobrą pogodą, ale również większą skłonnością do inwestowania oraz poprawą koniunktury" - podkreślił.

Jak mówił, widać poprawę zarówno w budownictwie infrastrukturalnym, jak i mieszkaniowym. "O czym świadczy większa liczba wydanych pozwoleń na budowę, ale również malejąca liczba mieszkań wystawionych do sprzedaży przez deweloperów. Widać rosnące zainteresowanie zakupem mieszkań przez Polaków" - dodał.

SPC szacuje, że sprzedaż cementu w br. wzrośnie do ok. 15,2 mln ton wobec 14,3 mln ton w 2013 r.; w 2015 r. będzie to 16 mln ton. Według Stowarzyszenia ma temu sprzyjać poprawa koniunktury w mieszkaniówce, w budownictwie drogowym, kolejowym i energetyce.

Również wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz uważa, że coraz lepsze dane dotyczące polskiej gospodarki, a także poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców będą sprzyjać sektorowi cementowemu w tym i w przyszłym roku.

Polska zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji cementu. Na terenie kraju działa 13 zakładów. W ostatnich kilkunastu latach ich nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 10 mld zł. Przemysł ten zatrudnia 25 tys. osób.; z tytułu opłat i podatków odprowadza rocznie do budżetu państwa i kas samorządów od 1,5 do 1,7 mld zł. (PAP)

dol/ mhr/