Okoliczności pożaru wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Łódź-Polesie.

"Będziemy starali się przywrócić zabytkową willę do jej oryginalnego wyglądu z początków XX w., gdy została zbudowana. To wyjątkowy obiekt, który jest ikoną nie tylko Politechniki Łódzkiej, ale także naszego miasta, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby odtworzyć zabytek z należytą starannością i przywrócić społeczeństwu" – powiedział rektor uczelni prof. Stanisław Bielecki.

Jak poinformowała rzecznik uczelni Ewa Chojnacka, nad willą zakończono stawianie potężnej konstrukcji z dachem, który zabezpiecza budynek przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i umożliwi prowadzenie dalszych prac nad odbudową oryginalnego dachu. Według niej zbudowana konstrukcja jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na świecie i największą postawioną do tej pory w Polsce. Dach jest na wysokości 25 m i ma rozpiętość 27 m.

Chojnacka dodała, że obecnie na terenie willi pracuje firma, która ma bardzo duże doświadczenie w usuwaniu szkód po pożarach i zalaniach. Osuszane są pomieszczenia oraz prace rozbiórkowe i zabezpieczające konieczne do przeprowadzenia przed podjęciem przyszłych robót budowlanych.

Dla władz rektorskich oraz działów administracji mieszczących się w rektoracie zostały przydzielone nowe pomieszczenia w budynku sąsiadującym z willą. Równolegle odbywa się wynoszenie dokumentów, sprzętu komputerowego i innych urządzeń. Ta akcja dobiega już końca. Z budynku usunięto już wszystkie elementy zabytkowe, w tym meble.

Pożar zabytkowej willi wybuchł 8 lipca. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał, a słup dymu widać było z odległości kilku kilometrów. Pożar gasiło 13 zastępów straży pożarnej. Nikomu nic się nie stało. W budynku był prowadzony remont dachu.

Willa Reinholda Richtera, w którym mieści się rektorat PŁ, została wybudowana w latach 1903-1904 według projektu Ignacego Stebelskiego. Budynek z każdej strony jest inny i łączy różne style - gotycki, manierystyczny i secesyjny. Willa ma wieżyczki i kominy. Wewnątrz zachowało się wiele elementów i dekoracji z pierwotnego wyposażenia. (PAP)