Fundacja ma w 2016 r. 15 mln zł na takie pożyczki z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego z edycji na lata 2007-2013. Obecnie firmy zgłosiły wnioski na 7 mln zł - powiedziała PAP dyrektor Funduszu Pożyczkowego Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) Agnieszka Kurajew. Jak wcześniej informowano, pieniądze mają być wykorzystane do końca 2016 r. 
"Zainteresowanie ofertą jest duże (…) Fundacja wciąż prowadzi nabór wniosków do projektu. Procedura ubiegania się o pożyczkę jest bardzo prosta, nie ma konieczności przygotowywania biznesplanu ani projekcji finansowych, wystarczy wypełnienie formularzy zamieszczonych na stronie www.pozyczkowy.com.pl i załączenie wymaganych dokumentów. Wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością wpływu" - podała Kurajew. 
Maksymalnie można dostać 500 tys. zł pożyczki. Mogą się o nie starać mikro- małe i średnie firmy działające na terenie woj. podlaskiego oraz osoby rozpoczynające własną działalność gospodarczą. Pomoc ma formułę de minimis, co oznacza, że mogą z niej skorzystać firmy, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie skorzystały z pomocy de minimis większej niż 200 tys. euro - wyjaśnił Kurajew. Zainteresowany pożyczką musi dysponować 20 proc. wkładem własnym. Oprocentowanie pożyczek wynosi zero procent. Prowizja jest uzależniona od okresu kredytowania - do roku - 1 proc, do dwóch 2 proc, do trzech 3 proc. Pożyczka jest przyznawana na maksimum 60 miesięcy. 
Firmy mogą się starać o pieniądze np. na zakup maszyn, urządzeń, zakup, budowę czy adaptację obiektów produkcyjnych, zakup nieruchomości, handel, usługi. Pieniądze dostali w 2016 r. m.in. przedsiębiorcy, którzy założyli przedszkole niepubliczne w Mońkach czy właścicielka salonu kosmetycznego w Białymstoku. 
"Fundusz pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego wspiera firmy na każdym etapie prowadzenia działalności. Dostępne są różne formy finansowania dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy. Nie ma znaczenia jak długo prowadzona jest działalność – liczy się pomysł i plan jego realizacji. Udzielenie każdej pożyczki poprzedza spotkanie z przedsiębiorcą, analiza potrzeb w celu dopasowania najbardziej dogodnej formy i kwoty finansowania" - powiedziała Kurajew. 
Poinformowała też, że od początku działalności w 2002 r. do końca grudnia 2015 r. Fundusz Pożyczkowy udzielił 643 przedsiębiorcom pożyczek na sumę ok. 47 mln zł. "W 2015 roku kwota pożyczek w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła o 50 proc., a w porównaniu do roku 2013 uległa podwojeniu" - podkreśliła Kurajew. "Wzrasta wartość udzielanych pożyczek i wzrasta świadomość firm, że mogą z tych pieniędzy skorzystać, i że jest to forma atrakcyjna" - dodała.