Według informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej liczy 8 km. W ramach prac wykonano m.in. chodniki i ścieżki rowerowe, wybudowano 3 ronda i 16 skrzyżowań, powstały również zatoki autobusowe oraz kanalizacja deszczowa i oświetlenie drogi.

Koszt inwestycji to około 39 mln zł; ponad 19 mln zł pochodziło z unijnych środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013, pozostałe środki to dofinansowanie z budżetu państwa.

W czwartek 18 października zostanie otwarty przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 109 o długości 6,5 km między Trzebiatowem a nadmorskim Mrzeżynem. W sezonie letnim jest to jedna z bardziej uczęszczanych dróg w regionie, prowadzących w kierunku miejscowości nadmorskich.

Na przebudowanym odcinku drogi m.in. wyprofilowano pobocza, położono nową nawierzchnię, a także zbudowano nowy most przez Starą Regę w miejscu starego, który został rozebrany. Przebudowa odcinka drogi 109 kosztowała blisko 16 mln zł. Połowa środków pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, druga połowa to środki z budżetu państwa.

W październiku br. w województwie zachodniopomorskim oddano m.in. do użytku obwodnicę Trzebiatowa i przebudowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 106, łączący Rzewnowo i Golczewo. Pod koniec października planowane jest także otwarcie przebudowywanych fragmentów dróg wojewódzkich nr 205 między miejscowościami Krupy i Sławno, a także nr 151 między Węgorzynem i Ińskiem.

Łączna wartość inwestycji drogowych w województwie zachodniopomorskim, które zostaną oddane do użytku w październiku, to prawie 142 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego to około 133,5 mln zł.

Oprócz wyżej wspomnianych inwestycji drogowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego współfinansowanych jest kilkadziesiąt innych projektów drogowych. Z tych zaplanowanych na lata 2007 - 2013 zakończono i oddano do użytku 18 inwestycji drogowych, w trakcie realizacji jest 9 kolejnych.

Wartość wszystkich inwestycji na drogach wojewódzkich w Zachodniopomorskiem realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w latach 2007-2013 to 518 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 380 mln zł. (PAP)

res/ je/