Jak poinformowała wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO), w skład podkomisji nadzwyczajnej wejdzie 15 posłów: siedmiu z PO, czterech z PiS i po jednym z PSL, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. programu Mieszkanie dla Młodych. Jego celem jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Minister transportu Sławomir Nowak mówił podczas pierwszego czytania projektu, że w Polsce brakuje ok. 700 tys. mieszkań. Jego zdaniem MDM może rozwiązać ten problem w ciągu kilku najbliższych lat.

W związku z wygaśnięciem w ub.r. programu Rodzina na swoim i wejściem MDM dopiero w 2014 r., jeszcze w tym roku będzie można wynająć mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, a od stycznia 2014 r. podpisać umowę z bankiem o dofinansowanie kredytu.

Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana jako wkład własny. Pomoc państwa będzie dotyczyć tylko mieszkań, a nie domów; obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw. Po 5 latach od zakupu mieszkania będzie można nim swobodnie obracać na rynku.

Kredyty z dopłatą ma oferować ok. 20 banków. Wnioski ws. rządowego wsparcia będą przyjmowane do końca września 2018 r. Zgodnie z oceną skutków regulacji, program będzie kosztował budżet państwa 3,2 mld zł, zaś w pierwszym roku działania 600 mln zł. Na początku 2017 r. rząd przeprowadzi jego ocenę.

Podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie posłowie opozycji, ale także PSL, zapowiedzieli zgłoszenie poprawek, w tym m.in. dotyczących pomocy państwa przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym oraz budowie domu.