"Zachęcam wszystkich właścicieli zabytkowych budynków wpisanych do rejestru zabytków, aby wystartowali w konkursie, który umożliwia pozyskanie grantów na remont tego typu obiektów. W ubiegłym roku na dofinansowanie remontów zabytków przeznaczyliśmy w Łodzi łącznie 2,5 mln zł. Nie znamy jeszcze kwoty na przyszły rok, bo będzie ona zależeć od uchwalonego przez radę miejską budżetu, ale obiecuję, że będzie to więcej niż w roku ubiegłym – zaznaczyła prezydent na konferencji prasowej.

Według Zdanowskiej udział w konkursie jest szansą dla właścicieli zabytkowych obiektów. Z dotacji mogą korzystać osoby prywatne, związki wyznaniowe, stowarzyszenia i fundacje, które dzięki dotacjom będą mogły zadbać o powierzone im mienie. „Bardzo istotnym aspektem jest zachowanie unikatowych budynków dla potomności” - dodała.

O dofinansowanie do remontów mogą wnioskować ci właściciele i zarządcy, którzy – jak podkreśliła wojewódzka konserwator zabytków Kamila Kwiecińska-Trzewikowska – wykażą się m.in. pozwoleniem konserwatora na planowany zakres prac remontowych oraz wkładem własnym w wysokości minimum 50 proc. kosztów remontu.

"Komisja konkursowa, w której zasiadają m.in. radni, zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość wkładu własnego wnioskodawcy. Im więcej środków deklaruje właściciel, tym większa szansa na dotację. Preferowane będą także wnioski dotyczące obiektów znajdujących się na tych obszarach Łodzi, gdzie miasto już zainwestowało lub planuje zainwestowanie w rewitalizację budynków i dróg. Chodzi o to, aby wspólnymi siłami tworzyć kompletną, zadbaną, historyczną przestrzeń" - wyjaśniła konserwator.

Zgodnie z ideą konkursu dofinansowywane mają być zabytki powszechnie dostępne i takie, które mają szczególną wartość dla historii miasta i turystyki. W ciągu ostatnich lat z pomocą miejskich dotacji odnowiono kilkadziesiąt obiektów w całej Łodzi, tylko w 2014 r. przyznano pieniądze na 19 zabytków.

„Dla nas szczególnym obiektem była Kaplica Karola Scheiblera na Cmentarzu Ewangelickim i inne zabytki na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. W przestrzeni miasta znakomicie widoczne są odnowione obiekty sakralne – Kościół Rektoralny Środowisk Twórczych, Kościół Wniebowzięcia NPM i Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej. Nadal trwa remont kamienicy należącej do parafii prawosławnej przy ul. Narutowicza i pobliski pałac Gustawa Adolfa Schreera.

Dotacje przyznano także na dworzec tramwajów podmiejskich przy ul. Północnej i domy familijne na Księżym Młynie” - podała konserwator. (PAP)