Jak poinformowała PAP rzeczniczka Energi-Operator SA, Alina Geniusz-Siuchnińska, na przyłączenie czekają kolejne 702 farmy wiatrowe, o łącznej mocy przekraczającej 4800 MW.

Jak podaje, „liczba i zainstalowana moc farm wiatrowych przyłączonych do sieci Energi-Operator wzrosła od 2009 r. prawie dwukrotnie, z 520 MW w 2009 r. do 1001 MW w lutym 2012”.

„Podwojenie liczby przyłączonych mocy w tak krótkim okresie to efekt realizowanej strategii Grupy Energa SA, która zakłada intensywny rozwój sieci dystrybucyjnej oraz przyłączanie i wspieranie budowy odnawialnych źródeł energii” – czytamy w komunikacie spółki przesłanym PAP.

Prezes Grupy Energa SA., Mirosław Bieliński uważa, że „korzyści odnoszą zarówno producenci energii zielonej, którym spółka umożliwia przyłączanie nowych źródeł, jak i klienci, bo rozproszenie i zróżnicowanie źródeł wytwarzania podnosi bezpieczeństwo zasilania”.

Wiceprezes Energa Operator SA, Wojciech Orzech podkreślił, że „na terenie działania spółki są doskonałe warunki dla lokalizacji farm wiatrowych”. Zwrócił uwagę, że „spółka w planowaniu rozwoju sieci kładzie szczególny nacisk na inwestycje umożliwiające wyprowadzenie mocy z farm wiatrowych i stale poszukiwane są nowe rozwiązania zapewniające przyłączania źródeł „zielonej energii”.

Najwięcej farm wiatrowych przyłączonych do sieci Energi-Operator znajduje się w koszalińskim i toruńskim oddziale spółki. Rzeczniczka podała, że „1000 MW mocy farm wiatrowych można porównać do mocy dużego bloku węglowego”. Zaznaczyła, że „farmy wiatrowe są niestabilnym źródłem energii, wykorzystującym w roku ok. 25 proc. swoich maksymalnych możliwości”. @page_break@

Energia produkowana z wiatru na terenie działania Energi-Operator zaspokaja zużycie energii przez ponad milion rodzin rocznie (przy założeniu rocznego zużycia na poziomie 2 MWh).

Moc zainstalowana wszystkich Odnawianych Źródeł Energii (OZE) przyłączonych do sieci Energa-Operator wynosi 1360 MW. Obok farm wiatrowych spółka przesyła energię produkowaną przez elektrownie wodne i biogazownie.

Energa-Operator SA zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej kraju. Spółka działa w północnej i środkowej części kraju na obszarze ok. 75 tys. km kw. na terenach województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w części regionów zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego).
Dostarcza prąd do domów ponad 7 mln Polaków (obsługuje ponad 2,4 mln odbiorców indywidualnych) oraz dla ponad 200 tys. klientów instytucjonalnych i biznesowych. Ma ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej w Polsce. (PAP)