Energetyczny potencjał Łódzkiego opiera się na złożach węgla brunatnego, wód geotermalnych oraz dobrych warunkach do pozyskiwania energii słońca, wiatru i biomasy - przekonywała Kochańska.

Według niej woj. łódzkie ma największe w kraju osiągnięcia w dziedzinie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dzięki dofinansowaniom UE w regionie działa 181 turbin wiatrowych o mocy potężnego bloku energetycznego opartego o konwencjonalne źródła, kilkadziesiąt małych elektrowni wodnych, odwierty geotermalne i uzdrowiskowy kompleks termalny w Uniejowie.

"Naszym celem nie jest jednak całkowite eliminowanie z gospodarki węgla kamiennego i brunatnego. Ważne, aby technologie pozyskiwania energii z tych surowców były bardziej przyjazne dla środowiska" – dodała Kochańska.

Bezpieczeństwo energetyczne, gospodarka niskoemisyjna i odnawialne źródła energii to główne tematy kongresu, w którym bierze udział ok. 120 naukowców oraz przedsiębiorców z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Armenii, Turcji, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Mołdawii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Uczestnicząca w kongresie prof. Lidia Goroszkowa z Uniwersytetu w Zaporożu na Ukrainie, przyznała, że jej kraj ma wciąż duże problemy z czerpaniem energii ze źródeł niekonwencjonalnych. "Chcemy korzystać z polskich doświadczeń. Ukraina ma duże możliwości pozyskiwania energii słonecznej, wiatrowej oraz produkowanej z biomasy, ale brakuje nam infrastruktury. Jesteśmy też bardzo zainteresowani ekologiczną termomodernizacją budynków, w której Polska jest liderem" – dodała Goroszkowa.

Kongres "Łódzkie Energetyczne" jest organizowany przez Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia w ramach programu o tym samym tytule, finansowanego z funduszy unijnych.

Impreza potrwa trzy dni. Pierwszego dnia kongresu zaplanowano debaty na temat optymalnego wykorzystania energii konwencjonalnej i odnawialnych źródeł energii. Drugiego dnia uczestnicy imprezy odwiedzą najbardziej reprezentatywne regionalne inwestycje związane z pozyskiwaniem energii z różnych źródeł m.in. Giganty Mocy w Bełchatowie, Termy Uniejów, Pijalnię Wód Termalnych w Poddębicach czy farmy wiatrowe w Rawie Mazowieckiej. Na piątek zaplanowano otwarcie Międzynarodowych Targów Łódzkie Energetyczne 2014, które poświęcone będą m.in. zagadnieniom związanym z budownictwem energooszczędnym i pasywnym, oszczędzaniem energii i wykorzystywaniem jej odnawialnych źródeł. (PAP)