Obecnie łącząca śląskie miasta DTŚ wiedzie z Katowic przez Chorzów, Świętochłowice i Rudę Śląską do centrum Zabrza - to ponad 20 km. Warta 184 mln zł budowa kolejnych ok. 3 km drogi z centrum Zabrza do granicy z Gliwicami ruszyła w czerwcu ub. roku i nie powoduje poważniejszych komplikacji.

W lipcu podpisano wart blisko 245 mln zł kontrakt na budowę pierwszego z dwóch gliwickich odcinków, G1 o długości 2,8 km, a w grudniu - wartą ponad 700,4 mln zł umowę na realizację drugiego odcinka G2, o długości ponad 5 km. O związanych z tymi przedsięwzięciami zbliżających się utrudnieniach wykonawcy poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

W związku z budową odcinka G1 zaplanowano czasowe wyłączenie od 4 marca do końca tego roku tylko jednej arterii - ul. Kujawskiej. To ważna droga dojazdowa do Gliwic z Zabrza i gliwickiej dzielnicy Sośnica. Ul. Kujawska będzie przebudowywana na kilkusetmetrowym odcinku od ul. Błonie w stronę centrum. Objazd wytyczono ulicami: Błonie, Pocztową, Rymera i Dolną.

Wcześniej na budowie G1 zwężano już autostradę A1 w rejonie przyszłego węzła z DTŚ. Jak relacjonował w poniedziałek dyrektor tego wykonywanego przez firmę Skanska kontraktu Zbigniew Hamerlik, prowadzone od 15 lipca ub. roku roboty idą zgodnie z planem, są obecnie zaawansowane w ok. 28 proc. Mają się zakończyć 15 sierpnia 2014 r.

Poważniejsze komplikacje ruchu w Gliwicach będą dotyczyły odcinka G2, który przetnie - częściowo w tunelu - ścisłe centrum miasta. Według dyrektora tego realizowanego przez firmy Eurovia Polska i Bilfinger Berger kontraktu Piotra Pławeckiego, prowadzone tam od 10 stycznia prace przygotowawcze dotąd nie wymagały zamknięć. Od 4 marca będą one jednak konieczne.

W pierwszej kolejności zamknięta zostanie przelotowa ul. Konarskiego – na odcinku od Politechniki Śląskiej do ul. Jagiellońskiej. Objazdy przewidziano ulicami Częstochowską, Jagiellońską, Dworcową i Strzody. Bezpośrednio po zakończeniu prac w rejonie ul. Konarskiego – co ma nastąpić w grudniu tego roku – zamknięta na kolejny rok zostanie pobliska, praktycznie równoległa ul. Częstochowska.

4 marca zamknięta zostanie również ul. Dubois na odcinku od ul Zwycięstwa do Sienkiewicza. Powodem jest konieczność zapewnienia dojazdu do miejsca prac przy zachodnim wjeździe do tunelu. Dojazd tam pozostawiony zostanie tylko właścicielom nieruchomości. Ul. Dubois będzie zamknięta do grudnia 2013 r. Miesiąc później, od 8 kwietnia, na podobnej zasadzie i na nieco krócej zamknięta zostanie równoległa ul. Fredry.

Od 18 marca zaplanowano też zamknięcie ul. Portowej na odcinku od ul. Śliwki do węzła z drogą krajową nr 88, a także samej drogi nr 88 – nad ulicą Portową. Objazd tego miejsca wytyczono ul. Łabędzką, Edisona, Portową, estakadą Jana Heweliusza, ul. Perseusza i ul. Pionierów. Prawdopodobnie w okolicach czerwca wyłączona z ruchu zostanie również – do października 2014 r. - ważna ul. Śliwki.

Prace w rejonie budowy średnicówki w centrum miasta przygotowywano tak, by możliwie zachować drożność tamtejszego układu komunikacyjnego. Stąd m.in. wymienne zamknięcie ulic Konarskiego i Częstochowskiej, a także decyzja o pozostawieniu całkowitej przejezdności ul. Dworcowej przez cały okres robót (będzie najwyżej okresowo zwężana).
Na reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa zaplanowano na razie tylko ograniczenia przejezdności - w związku z przebudową sieci ciepłowniczej, która ma ruszyć od sierpnia/września. Całkowite zamknięcie ma nastąpić pod koniec roku – w związku z planowaną budową tzw. ścian szczelinowych przyszłego tunelu DTŚ.

W miejscach, gdzie będą wprowadzane ograniczenia w ruchu, dostosowywana do nich ma być okoliczna sygnalizacja świetlna. Ważne zmiany mają być podawane przez wykonawców z wyprzedzeniem. Kierowcy przejeżdżający przez Gliwice tranzytem powinni korzystać z autostradowej obwodnicy miasta, którą tworzą autostrady A1 i A4.