Jak powiedział rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski ekolodzy wywiesili na ścianie PKiN duży plakat z napisem "Save the Arctic – free our activists" ("Chrońmy Arktykę – uwolnić naszych aktywistów").

Jego zdaniem, w ten sposób ekolodzy chcą zwrócić uwagę na to, że w trakcie odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego rządy Polski, Australii, Japonii oraz Kanady reprezentują wyłącznie interesy korporacji węglowych i paliwowych, a nie obywateli. Ponadto domagają się oczyszczenia z zarzutów aktywistów Greenpeace'u, którym pomimo zwolnienia za kaucją, grożą nadal wysokie kary więzienia w Rosji za udział w pokojowym proteście przeciwko eksploatacji zasobów arktycznych. Chodzi o protest, który odbył się na Morzu Barentsa dwa miesiące temu.

Według Winiarskiego negocjacje klimatyczne w Warszawie utkwiły w martwym punkcie. "Kraje uprzemysłowione nie godzą się na przyjmowanie żadnych konkretnych zapisów związanych z finansowaniem szkód i strat, spowodowanych zmianami klimatu, adaptacją do skutków tych zmian oraz przejściem na energię opartą na źródłach odnawialnych" - dodał.

Dyrektor Greenpeace Polska Maciej Muskat uważa, że wyzwanie związane z prowadzeniem negocjacji klimatycznych przerosło rząd Donalda Tuska. "Zamiast zgodnie z oczekiwaniami obywateli wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, wybrał on wspieranie interesów przemysłu paliwowego i węglowego. W środę premier dał temu wyraz po raz kolejny, dokonując zmiany ministra środowiska podczas trwającego szczytu klimatycznego, uzasadniając tę decyzję potrzebą szybszego eksploatowania innego paliwa, jakim jest gaz łupkowy" - ocenił.
Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji powiedziała PAP, że policjanci zatrzymali w czwartek łącznie ok. 40 osób, z czego część trafiła do Komendy Rejonowej w Śródmieściu. "Czynności z pozostałymi osobami wykonywane są na razie na miejscu, najprawdopodobniej one także zostaną przewiezione do jednostki policji" - dodała.
Kędzierzawska wyjaśniła, że na elewacji budynku znajdują się trzy osoby. "Robimy wszystko, żeby bezpiecznie sprowadzić je na ziemię. Na miejscu są tłumacze i negocjatorzy policyjni" - zapewniła.

Przed PKiN oprócz policjantów są także strażacy oraz ratownicy pogotowia.
18 listopada, policja zatrzymała 47 aktywistów Greenpeace, który weszli na dach resortu gospodarki i rozwiesili transparent. Postawiono im zarzuty naruszenia miru domowego, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia. Kilku Polaków zostało ukaranych grzywnami, natomiast sprawy wobec ekologów z zagranicy Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście odroczył nawet na styczeń przyszłego roku.

Policjanci, z którymi rozmawiała w czwartek PAP przyznają, że możliwość podejmowania takich akcji jak wtargnięcie na PKiN wynika m.in. stąd, że aktywiści, którzy 18 listopada byli zatrzymani w związku z akcją na dachu ministerstwa zostali przez sąd zwolnieni bez wymierzenia kary.
W ocenie rzecznika prasowego KGP, insp. Mariusza Sokołowskiego, takie decyzje sądu oznaczają, że cała praca policji, która zatrzymuje osoby łamiące prawo pójdzie na marne.

"Bez względu na to, jakie cele im przyświecają, osoby, które łamią polskie prawo są zatrzymywane. Jedni w trybie przyspieszonym są karani grzywnami, a inni na podstawie tego samego materiału dowodowego wychodzą na wolność, ponieważ sądy wyznaczają odległe termin rozprawy. Nasuwa się pytanie, czy się wtedy stawią i kto ma ich szukać. Możemy się zastanawiać, czy praca policji nie poszła na marne. Podejrzewam, że w styczniu będziemy szukać wiatru w polu" - powiedział Sokołowski.