W czwartek w Białej Podlaskiej rozpoczęto realizację pierwszych mieszkań czynszowych w ramach programu Mieszkanie plus. W mieście ma powstać 180 nowoczesnych mieszkań.

Adamczyk podkreślił, że w Polsce średnio na tysiąc mieszkańców przypada 356 mieszkań, podczas gdy średnia europejska wynosi 435. "Te relacje muszą ulec zmianie w nadchodzącej dekadzie" - powiedział. "Musimy nawiązać do średniej europejskiej" - dodał.

"Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że mieszkanie (...) to jest największy problem i największe wyzwanie każdej polskiej rodziny. Ponad 70 proc. badanych uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności" - wskazał szef MIB.

Minister powiedział, że "to jest wyzwanie cywilizacyjne: zapewnienie Polakom godnego mieszkania".

"To da szansę i dostęp do mieszkań ludziom o niższych niż średnie dochodach. Tym, dla których ich dochód nie pozwalał objąć mieszkań komunalnych, a z drugiej strony nie pozwalał uzyskać zdolności kredytowej na zakup mieszkania" - podkreślił Adamczyk.

Przypomniał, że Narodowy Program Mieszkaniowy, który rząd przyjął pod koniec września br., zakłada także wiele innych komponentów, które mają poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.

Wśród nich minister wymienił pomoc samorządom w realizacji budownictwa komunalnego, indywidualne rachunki mieszkaniowe, na których kwoty odkładane na poczet budowy czy zakupu, będą premiowane w określony sposób, wsparcie budownictwa społecznego w samorządach oraz uruchomienie potencjału, który tkwi w spółdzielniach mieszkaniowych.

"Wszystkie te elementy powinny i dadzą efekt synergii" - powiedział.

Program Mieszkanie plus, zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za m kw.

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty). (PAP)

kfk/ zab/ jbr/