Dane prawie jak okno – należy je otwierać, ale trzeba wiedzieć jak

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Prawo unijne
Nieubłaganie zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych, tymczasem nie do końca wiadomo, na czym ma to polegać. Część urzędów podchodzi do sprawy bez przekonania - wątpliwości budzą licencje, bezpieczeństwo i prywatność osób oraz sposób udostępnienia danych. Tymczasem ta regulacja nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.04.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie Prawo unijne
Obowiązujące od 27 marca kwietnia obostrzenia dla biznesu w całej Polsce zostały przedłużone do 25 kwietnia, ale hotele mają być nieczynne do 3 maja włącznie. Nadal będą zamknięte duże sklepy meblowe i budowlane, salony kosmetyczne i fryzjerskie, instytucje kultury. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Dozwolony będzie także sport w obiektach na świeżym powietrzu.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Koronawirus a prawo

Jest projekt tarczy prawnej - ma uprościć procedury dla biznesu

Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego załatwienia sprawy, a także jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych - zakłada tarcza prawna, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka poinformowała, że projekt ustawy jest gotowy.
Robert Horbaczewski
15.04.2021
Nowe technologie Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Problematyka cen transferowych wciąż stanowi jeden z głównych obszarów zainteresowania polskich przedsiębiorców. Wynika to chociażby z wprowadzenia przez ustawodawcę od stycznia 2021 r. prawdziwie rewolucyjnych przepisów w zakresie należytej staranności w transakcjach z kontrahentami dokonującymi rozliczeń z rajami podatkowymi – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
15.04.2021
CIT Doradca podatkowy
Pod naciskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów portale ceneo.pl oraz opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen wystawianych przez konsumentów. Z informacji zebranych przez Urząd wynika, że portale udostępniały narzędzia do komunikacji między klientem a sprzedawcą, ale usuwały negatywne oceny, a tym samym zaburzały statystyki.
Krzysztof Sobczak
15.04.2021
Dokonane w minionym piętnastoleciu zmiany w przepisach nie oznaczają rezygnacji z zasady prawdy materialnej. Inny niż w okresie obowiązywania zasady prawdy obiektywnej jest sposób dochodzenia do prawdy - pisze Oskar Sitek, adwokat i partner w RESIST Rezanko Sitek, komentując praktykę orzeczniczą w postępowaniach upadłościowych.
Oskar Sitek
15.04.2021
Prawo gospodarcze
Umowa kredytu, zakładając że wadliwe postanowienia mogą doprowadzić do jej wyeliminowania z obrotu, jest nieważna z mocy prawa i od samego początku. Dlatego nie można uznać, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie condictio causa finita. Nie ma podstaw do rozróżniania nieważności bezwzględnej i nieważności „konsumenckiej”, a tym samym skutków każdej z nich - piszą Damian Nartowski i Karol Wątrobiński
Damian Nartowski Karol Wątrobiński
14.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podpisały pierwsze umowy z bankami, które planują uruchomić kredyty antysmogowe dla osób chcących wymienić nieekologiczne piece. To kolejny krok do otwarcia ścieżki bankowej w „Czystym Powietrzu”.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

MRPiT: Karanie przedsiębiorców łamiących obostrzenia nie może być pochopne

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Odebranie wsparcia finansowego z tarcz antykryzysowych w przypadku złamania obostrzeń antycovidowych jest możliwe dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu w tej sprawie - objaśnia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Uważa, że "stwierdzenie naruszenia" nie można nastąpić na podstawie pojedynczego dowodu np. przesłuchania świadka lub sporządzenia protokołu kontroli.
Robert Horbaczewski
14.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza Antykryzysowa
Prezes Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwerężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę.
Krzysztof Sobczak
14.04.2021
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.
Agnieszka Matłacz
14.04.2021
Spółki
Samo wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności, o ile ustali się, że miejsce pracy było nieprzygotowane. Zakres ochrony pracownika nie może być iluzoryczny, zwłaszcza w razie wykonywania pracy obarczonej dużym ryzykiem. A to powinno być pracownikom jasno wyjaśnione - orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2021
Prawo pracy BHP
Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press - poinformowało w poniedziałek Biuro RPO. UOKiK podał we wtorek, że analizuje sytuację, ale postanowienie nie podlega zaskarżeniu. Tymczasem zdaniem prezesa Orlenu, przejęcie już się odbyło.
Krzysztof Sobczak
13.04.2021
Ochrona konkurencji
Przedłużenie obowiązujących programów pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł - to jedno z założeń projektu zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, którą przyjęła Rada Ministrów. Pojawią się też przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w tym zakresie.
Robert Horbaczewski
13.04.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Rząd przewiduje powstanie stu obwodnic o łącznej długości około 820 kilometrów w ramach specjalnego programu. Na realizację inwestycji przeznaczonych zostanie prawie 28 miliardów złotych. Została właśnie przyjęta uchwała Rady Ministrów w tej sprawie.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.04.2021
Samorząd terytorialny
Minister finansów będzie zajmował się stosowaniem przepisów dotyczących tzw. opłaty cukrowej i małpkowej. Interpretacje podatkowe w tym zakresie będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zmiany wynikają z, podpisanej już przez prezydenta, nowelizacji przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Krzysztof Koślicki
13.04.2021
Ordynacja Rachunkowość

Samorządy nieufne wobec projektu KPO, opiniować chcą ostateczną wersję

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Dokument, który ma być opiniowany, powinien być pełny – uważają samorządowcy i czekają, aż rząd przedłoży im kompleksową wersję projektu Krajowego Planu Odbudowy. Do tego czasu odmawiają udzielenia opinii. Brak zaufania tłumaczą dużą wagą dokumentu, wspominają też o wcześniejszych nieporozumieniach na linii rząd-samorząd przy podziale środków na inwestycje lokalne.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.04.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Koronawirus a prawo
Programistom coraz trudniej korzystać z IP Box i 5-proc. stawki podatku dochodowego. Doradcy podatkowi zwracają uwagę, że fiskus od jakiegoś czasu robi wszystko, by nie zgodzić się na niższą daninę. Najnowsza odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest tego najlepszym przykładem. Wcześniejsze korzystne odpowiedzi nie dają natomiast żadnej ochrony.
Krzysztof Koślicki
13.04.2021
CIT PIT Rachunkowość
Zaszczepieni Izraelczycy mogą bez ograniczeń korzystać z hoteli, obiektów sportowych, brać udział w uroczystościach rodzinnych, np. weselach. W Polsce restauracje i hotele są zamknięte nawet dla zaszczepionych. Chce to zmienić wicepremier Jarosław Gowin. Tyle, że branża nie widzi szansy na realizację tego pomysłu i apeluje o realną pomoc.
Jolanta Ojczyk
13.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Pojazd parkujący na zjeździe, a więc połączeniu drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiącym bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej, nie popełnia wykroczenia z art. 97 Kodeksu wykroczeń – stwierdził Sąd Rejonowy w Hrubieszowie. Zdaniem sądu nie była to ani droga publiczna, ani strefa ruchu, ani zamieszkania.
Robert Horbaczewski
13.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zakończyły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne
Opinie i uwagi sformułowane podczas konsultacji publicznych projektu Krajowego Planu Odbudowy są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostały też podjęte pierwsze decyzje o zmianach w dokumencie, m.in. dotyczące uwzględnienia jako beneficjentów organizacji społecznych, dużych miast i zeroemisyjnego transportu.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.04.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne
W połowie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy, o ile producenci szczepionek wywiążą się z deklaracji dotyczących dostaw. Warunek: zebranie 500 osób i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do szczepienia. Z tym, że pracodawca może szczepić nie tylko swoich pracowników, ale też współpracowników, kontrahentów, a nawet zatrudnionych w sąsiadującej z nim firmie.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.
Paweł Uściński
12.04.2021
Finanse Prawo unijne
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie działań Polskiej Ligi Koszykówki i 16 klubów koszykarskich. Chodzi o zasady współpracy z koszykarzami i wstrzymania wypłaty wynagrodzeń w przerwanym przez pandemię Covid-19 sezonie 2019/2020.
Robert Horbaczewski
12.04.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Trudno zgodzić się ze stwierdzeniami niektórych prawników, że w każdym przypadku stwierdzenia niedozwolonego charakteru postanowień umowy zawartej z konsumentem, jedynie od decyzji konsumenta zależy, czy umowa ta może obowiązywać dalej czy też upada. Prawo cywilne stanowić musi bowiem spójny system - pisze adwokat Marcin Szymański,
Marcin Szymański
12.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Od pierwszego lipca wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców będą składane elektronicznie z Portalu Rejestrów Sądowych za pomocą specjalnych interaktywnych formularzy. W ten sposób o rejestracje będą mogły się ubiegać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe, fundacje oraz samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
12.04.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki RODO
Termin, w którym wszystkie gminy mają obowiązek wymienić pojemniki odpadowe na dostosowane do nowego systemu, we właściwych kolorach, upłynie 30 czerwca 2022 roku. Nowe pojemniki mają być zgodne z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów. Czyli z podziałem na frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz frakcję dodatkową – odpady komunalne zmieszane.
Katarzyna Kubicka-Żach Michał Cyrankiewicz-Gortyński
12.04.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Wiele firm działa, choć zgodnie z rozporządzeniem powinny być zamknięte. Salony fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy, hotele, siłownie działają na granicy prawa, bo nie mogą liczyć na pomoc rządu, a bez niej zbankrutują. Do tej pory broniły się przed karami wskazując, że rozporządzenie zostało wydane bezprawnie. Teraz inspektorzy zamykają lokale na nowej podstawie prawnej. I to natychmiast.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus a prawo
W środowisku kredytobiorców frankowych pojawiła się uzasadniona obawa, że niektórzy ekonomiści starają się wytworzyć presję na polskie sądy i wpłynąć na sposób stosowania przez nie prawa. Wypada jednak wierzyć, że mimo to Sąd Najwyższy wyda uchwałę zgodną z orzecznictwem TSUE, a polscy obywatele i uczciwi przedsiębiorcy poczują, że stoi na straży ich praw - pisze Arkadiusz Szcześniak
Arkadiusz Szcześniak
11.04.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe