Prawo.pl
Unia chce wyeliminować luki prawne w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe obowiązki zostaną nałożone na sektor m.in. kryptoaktywów, handlu metalami i kamieniami szlachetnymi, handlu luksusowymi samochodami, samolotami i jachtami oraz na kluby piłkarskie - piszą Maciej Sawczuk i Karolina Jaskulska-Jarosz z Zespołu ds. Podatku Dochodowego od Osób Prawnych w KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Karolina Jaskulska
04.03.2024
Prawo europejskie

Koniec z kontrolami na granicy ze Słowacją

Administracja publiczna Wojsko
Od 3 marca przy wjeździe do Polski ze Słowacji nie będzie już kontroli granicznej. Kontrole prowadzone były od 3 października 2023 r. MSWiA uzasadniało je poważnym zagrożeniem nielegalną migracją na tym odcinku granicy państwowej. Teraz MSWiA informuje o ustabilizowaniu się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpieniu zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.
Robert Horbaczewski Agnieszka Matłacz
03.03.2024
Administracja publiczna Wojsko
Zmiany prawa w zakresie długości tygodnia pracy są oczekiwanie nie tylko przez pracowników, ale i pracodawców. Wyniki programów pilotażowych oraz doświadczenia krajów, które zmieniły swoje przepisy, wskazują, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest tylko kwestią czasu. Tymczasem kodeks pracy już umożliwia takie rozwiązanie, a zapowiadana nowelizacja ustawy spowoduje, że to, co obecnie dostępne jest dla wybranych, stanie się normą dla wszystkich – pisze Anna Duraj, radca prawny.
Anna Duraj
02.03.2024
Prawo pracy
Jeżeli nowy pracodawca wstąpił w prawa i obowiązki wynikające z umowy o zarządzanie PPK zawartej przez dotychczasowego pracodawcę, nie zawiera dla przejętych pracowników nowych umów o prowadzenie PPK. Przy ustalaniu obowiązków nowego pracodawcy w zakresie PPK znaczenie może mieć także np. nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Anna Puszkarska
02.03.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Projekt noweli prawa autorskiego dotyczący rynku cyfrowego budzi kontrowersje. Brak w nim niezbędnych definicji. W łatwy sposób umożliwi to obejście przepisów lub sprowokuje niekończące się spory prawne. Projektodawca próbuje chronić twórców, ale robi to w nieumiejętny sposób - pisze dr Michał Starczewski, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Michał Starczewski
02.03.2024
Domy do 70 mkw. buduje się w majestacie prawa wszędzie - nawet w miejscach, gdzie prawo tego zabrania. Przepisy nie pozwalają bowiem staroście wnieść sprzeciwu nawet wówczas, gdy widzi, że to samowola. Ma się to zmienić. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami w tej sprawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.03.2024
Budownictwo
Rozliczenie samotnych rodziców to jedna z najkorzystniejszych preferencji podatkowych, która pozwala dużo zaoszczędzić. A to sprawia, że rośnie liczba sporów, bo fiskus coraz częściej kwestionuje takie zeznania. Prawnicy zwracają uwagę, że urzędnicy bardzo niejednolicie interpretują przepisy, zdarza się, że np. odmawiają matce prawa do rozliczenia z dzieckiem, ze względu na… zbyt częste kontakty z ojcem.
Monika Pogroszewska
02.03.2024
Domowe finanse PIT
Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarzadzania Informacją, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi oraz Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego zapraszają na konferencję naukową pt. "Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy". Wezmą w niej udział najlepsi specjaliści, którzy przedstawią m.in. najważniejsze problemy interpretacyjne. Wydawnictwo Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.
Inga Stawicka
01.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Proponowana w nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych regulacja dotycząca eksploracji tekstów i danych w odniesieniu do sztucznej inteligencji nadmiernie ingeruje w możliwość trenowania generatywnych modeli AI. To zaszkodzi rozwoju innowacji w Polsce, a także samym artystom. Tak uważają eksperci Związku Cyfrowa Polska, reprezentującego polską branżę cyfrową. Podobne zdanie prezentuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Inga Stawicka
01.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Stawką 8 proc. VAT zostaną objęte m.in. usługi pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej, manicure i pedicure oraz stylizacja brwi i rzęs - zakłada opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia. Stawka obniżona nie będzie natomiast dotyczyć usług w zakresie tatuażu, piercingu, solarium, masaży ani zabiegów chirurgii plastycznej.
Monika Pogroszewska
01.03.2024
VAT
Premier Donald Tusk przedłużył do 31 maja 2024 r. obowiązywanie drugiego stopnia alarmowego BRAVO na obszarze Polski i wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami. Drugi stopień alarmowy Bravo dotyczy przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Jednocześnie trzeci stopień alarmowy (CHARLIE–CRP) dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem został obniżony do Bravo-CRP- drugi stopień zagrożenia.
Robert Horbaczewski
01.03.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W projekcie nowelizacji prawa autorskiego przewidziano, że w zakres dozwolonego użytku utworów nie będzie wchodziło ich wykorzystanie przez sztuczną inteligencję. Teoretycznie mogłoby to otworzyć twórcom drogę do uzyskiwania wynagrodzeń za wykorzystywanie ich pracy przez generatywną AI. Prawnicy oceniają jednak, że w praktyce będzie to trudne. Zwracają również uwagę na nieumiejętne sformułowanie przepisów.
Inga Stawicka
01.03.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
Pracodawcy, którzy ograniczają w firmach liczbę dni pracy zdalnej, zastanawiają się, jak to zrobić: czy stosując przepisy kodeksu pracy, mają wystąpić do pracowników z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. Czy może powinni zmienić obowiązujący w firmie regulamin pracy zdalnej lub porozumienie. Rozstrzygnięcie tego ma decydujące znaczenie dla ustalenia momentu, kiedy zacznie obowiązywać zwiększona liczba dni pracy w biurze.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2024
Prawo pracy
Podatnik wnioskujący o wstrzymanie wykonania decyzji musi tak sformułować swój wniosek, aby dokładnie i wszechstronnie obrazował jej sytuację finansową i majątkową. Chodzi o uprawdopodobnienie, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest zasadne. Obowiązkiem skarżącego jest przedstawienie konkretnych okoliczności, które mogą wystąpić w następstwie wykonania decyzji, a także poparcie ich stosownymi dokumentami – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
01.03.2024
Ordynacja
Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek wieczorem, że wraz z rolnikami zostanie przygotowana lista polskich postulatów zmian w europejskim Zielonym Ładzie. Dodał, że polskie rolnictwo nie będzie respektowało zapisów Zielonego Ładu, jeśli nie zostaną one zmienione. Poinformował też, że w piątek będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu i liderami koalicji rządzącej, by przekonać ich do uchwały Sejmu, która jednoznacznie wskaże na potrzebę wprowadzenia embarga na rosyjską i białoruską żywność.
mp/PAP
29.02.2024
Prawo europejskie
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.
mp/PAP
29.02.2024
Nowe technologie
Na ostatni dzień września 2023 r. w gospodarce narodowej było prawie 15,2 mln pracujących. Średnia wieku wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn – podał w czwartek GUS. Wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili 62,2 proc.
Grażyna J. Leśniak
29.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Autorskie koszty uzyskania przychodów dotyczą zarówno umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Są stosowane do wynagrodzeń podatników-twórców, uzyskujących przychody z przeniesienia praw autorskich. Warunkiem jest wydzielenie wynagrodzenia (honorarium) autorskiego z ogółu wynagrodzenia za pracę. W 2024 r. podatnicy mogą odliczyć 50 proc. przychodów, nie więcej jednak niż 120 tys. zł rocznie.
Krzysztof Kaźmierski
29.02.2024
PIT
Sąd Najwyższy przesądził, że wspólnik spółki z o.o., który posiada 99 proc. udziałów w kapitale zakładowym tej spółki nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Teraz wspólnicy mogą wznawiać zakończone prawomocnie postępowania i żądać od ZUS zwrotu nienależnie pobranych składek, a także odsetek - pisze Katarzyna Jargiełło, radca prawny w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.
Katarzyna Jargiełło
29.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Spółki Prawo gospodarcze
Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.
Krzysztof Koślicki
29.02.2024
Prawnicy Administracja publiczna

Więcej czasu na uchwalenie planów ogólnych? Będzie rewizja KPO

Budownictwo Prawo europejskie Ład Przestrzenny
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje renegocjować część kamieni milowych - także ten dotyczący reformy planistycznej. Już od dawna trafiają do resortu apele, żeby przesunąć w czasie obowiązek uchwalenia planów ogólnych. Narzucone bowiem przez przepisy terminy trudno będzie gminom dotrzymać, co grozi paraliżem inwestycyjnym. Od 1 stycznia 2026 r. nie będzie można już budować na obowiązujących dziś zasadach. Dla gospodarki będzie to prawdziwa katastrofa.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.02.2024
Budownictwo Prawo europejskie Ład Przestrzenny
Organ nakazał pracodawcy zwrot środków przekazanych tytułem dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Powodem było wypłacenie pensji na rachunek bankowy, który do nich nie należał. NSA zwrócił uwagę, że pracownicy wskazali ten rachunek w stosownych oświadczeniach. Podkreślił też, że sytuacja osób przebywających w domu pomocy społecznej może stanowić przeszkodę w realizowaniu przewidzianych prawem form przekazywania wynagrodzenia.
Dorian Lesner
29.02.2024
Prawo pracy HR
W 2023 roku 66 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34 proc. zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. Połowa organizacji wskazuje na trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników jako największy problem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Z badania KPMG w Polsce wynika, że spadły obawy firm związane z działaniami zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które są uznawane za największe zagrożenie w sieci.
Inga Stawicka
28.02.2024
Prawo gospodarcze
Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia, ma mieć większe uprawnienia podczas procedury dopuszczania do sprzedaży innowatorskich wyrobów tytoniowych. To jedno z nielicznych założeń do projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Beata Dązbłaż
28.02.2024
Konfederacja przygotowała projekt ustawy wprowadzającej kwotę wolną od tzw. podatku Belki na poziomie 100 tys. zł. Ma on zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu. Posłowie chcą zniesienia tej daniny w odniesieniu do lokat i obligacji. Zmiany rozważa również Ministerstwo Finansów. Minister Andrzej Domański powiedział pod koniec 2023 r., że podatek Belki będzie ograniczony.
Monika Pogroszewska PAP
28.02.2024
PIT
Postępowanie o zatwierdzenie układu to zdecydowanie postępowanie restrukturyzacyjne, które cechuje się najmniejszym formalizmem. Nadzorca układu jest wybierany przez dłużnika i pełni swą funkcję na podstawie zawartej z nim umowy. W praktyce, często rodzi to błędne skojarzenie wśród dłużników, że nadzorca układu pełni taką rolę, jak pełnomocnik przedsiębiorcy - pisze Mateusz Pyka, doradca restrukturyzacyjny.
Mateusz Pyka
28.02.2024
Prawo gospodarcze

Parlament Europejski opowiedział się za odbudową zasobów przyrodniczych

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie
Do 2050 roku aż 20 proc. obszaru lądowego i tyle samo obszaru morskiego UE zostanie objęte środkami odbudowy zasobów przyrodniczych i wszystkich wymagających tego ekosystemów. Tak zdecydował Europarlament. Na kolejnym etapie porozumienie musi zostać przyjęte przez Radę UE. W praktyce wejście w życie rozporządzenia oznacza między innymi mniej zrębów zupełnych, bardziej różnorodne wiekowo i gatunkowo lasy czy wstrzymanie się od wycinek w starych lasach.
Regina Skibińska
28.02.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie
Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która zaostrza kary grożące za najpoważniejsze przestępstwa przeciw środowisku i dodaje nowe typy wykroczeń. Ewentualne kary mają grozić zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Będą one surowe - z pozbawieniem wolności włącznie. Państwa członkowskie będą mieć dwa lata, by dostosować krajowe przepisy do nowych regulacji.
Inga Stawicka
28.02.2024
Środowisko Prawo europejskie
UOKiK nałożył blisko 2,5 mln zł kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex. Firma narzucała swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Dystrybutorzy pozornie byli związani z Atex umowami agencji, w rzeczywistości byli jednak niezależnymi podmiotami, które powinny mieć swobodę ustalania cen.
Ret
28.02.2024
Rynek
Osoby z wcześniejszą emeryturą oraz renciści, którzy dodatkowo pracowali w ubiegłym roku, muszą pamiętać o tym, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 roku. W tym roku termin upływa w czwartek, 29 lutego. Chodzi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też o przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne