29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się wypowiedzieć w kolejnej polskiej sprawie. Chodzi o pięć pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyrok będzie miał wpływ na kwestie przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy, o czym wkrótce będzie decydował także Sąd Najwyższy.
Jolanta Ojczyk
25.03.2021
Kredyty frankowe
Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
25.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Spółka PolishAgri, skupująca oraz sprzedająca zboża i rzepak, może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd postawił firmie zarzuty, ale też poinformował, że przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Ochrona konkurencji
Wypowiedzi szefa kliniki o rzekomym braku kompetencji i umiejętnościach zawodowych powódki zawierały krzywdzące i nieuprawnione sformułowania pod adresem stomatologa. Pozwany dał w ten sposób upust swoim negatywnym emocjom, a jego celem było w szczególności dokuczenie lekarce za co musi przeprosić i zapłacić 2 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł Sąd Okręgowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne
Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
25.03.2021
CIT Rachunkowość
Światowi projektanci czerpią z dziedzictwa kulturowego i zarabiają na tym, podczas gdy autorzy pierwotnych wzorów nie mają z tego nic. Jednak zmiany w tej dziedzinie mogą zachodzić nie tylko poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów. Lepszą metodą jest wyjaśnianie, tłumaczenie, szeroko pojęta edukacja, a także promowanie dobrych praktyk - uważa prof. Katarzyna Grzybczyk
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Finanse
W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.
Krzysztof Kaźmierski
24.03.2021
VAT Rachunkowość

Kara za narzucanie minimalnych cen sprzętu sportowego

Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Firma zapłaci pół miliona złotych kary za to, że przez prawie 8 lat ustalała minimalne ceny, po których sklepy internetowe mogły sprzedawać jej sprzęt sportowy, np. rolki czy hulajnogi. Prezes UOKiK uznał ją za organizatora antykonkurencyjnego porozumienia, ale kara jest mniejsza niż mogłaby być, ponieważ spółka skorzystała z programu łagodzenia kar leniency.
Krzysztof Sobczak
24.03.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.
Jolanta Ojczyk
24.03.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Podatnicy coraz bardziej samotni w zderzeniu z trudnym prawem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Proces praktycznego stosowania prawa podatkowego doszedł już do takiego etapu, że proszeni o pomoc doradcy podatkowi rekomendują swoim klientom składanie wniosków o ministerialną interpretację. Coraz trudniej bowiem o udzielenie jednoznacznej porady. Problem jednak w tym, że otrzymanie interpretacji też nie gwarantuje właściwej ochrony. W rezultacie przedsiębiorcy pozostawieni są samymi sobie.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznała za zasadną skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowania za uszkodzony pojazd. Błędne było stwierdzeniem sądów dwóch instancji, że wartość odszkodowania wypłaconego powodowi przez pozwaną w postępowaniu likwidacyjnym przewyższała wartość poniesionej przez niego szkody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące wytycznych w sprawie wirtualnych asystentów głosowych. Ich celem jest zarówno rozpoznanie wyzwań w tej dziedzinie jak i przedstawienie zaleceń i ewentualnie propozycji odpowiednich rozwiązań prawnych. Do 23 kwietnia 2021 r. EROD przyjmuje uwagi na ten temat.
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Rynek i konsument Prawo unijne

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.
Krzysztof Koślicki
23.03.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.
Iwona Biernat-Baran
23.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd zmienia tarczę finansową dla dużych firm

Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Duże firmy wnioski o pożyczki płynnościowe z tarczy finansowej PFR mogą składać do 30 września 2021 roku. Ze wsparcia zostały wykluczone firmy średnie. Tak wynika z nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie tego programu, przyjętej przez rząd w trybie obiegowym.
Jolanta Ojczyk
23.03.2021
Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Dyrektywa w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym wprowadza wiele ważnych zmian zarówno dla twórców i wydawców, jak i użytkowników dzieł. Ponieważ jednak w wymaganym czasie, który upływa za dwa i pół miesiąca, raczej nie powstanie implementująca te zasady ustawa, w tej sytuacji, przynajmniej w części, na sądy spada odpowiedzialność za prounijną ich wykładnię
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne
Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.03.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

Wkrótce duże zmiany w tarczy finansowej PFR

Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rząd chce ograniczyć liczbę podmiotów, które mogą starać się o pożyczkę płynnościową dla przedsiębiorców. Wnioski o pomoc będzie można składać do 30 września 2021 roku. Do końca roku będzie natomiast czas na zawieranie umów pożyczek. Założenia do projektu zmian trafiły w poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
Finanse Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt zmian w przepisach antykryzysowych. Zmiany mają m.in. dotyczyć voucherów turystycznych. Chodzi też o wprowadzenie umorzeń w całości lub w części należności z tytułu otrzymanych przez przedsiębiorców instrumentów wsparcia. Dodatkową pomoc mają też dostać sklepiki szkolne.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
Finanse Koronawirus a prawo
Systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową - przypomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, namawiali w internecie i podczas różnych wydarzeń do inwestowania w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.
Krzysztof Sobczak
22.03.2021
Rynek i konsument Finanse
Komitet Standardów Rachunkowych przedstawił projekt standardu dotyczącego kontynuowania działalności lub jej braku. Uwagi można zgłaszać do 4 maja. uwzględnia w szczególności zagadnienia dotyczące sporządzania sprawozdań finansowych w sytuacjach, gdy przyjęcie przez jednostkę założenia kontynuacji działalności nie jest zasadne.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
Rachunkowość Spółki

SN: Problem celowości opłat egzekucyjnych do wyjaśnienia przez SN

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sądy coraz częściej pytają Sąd Najwyższy o rozstrzygnięcia dotyczące kosztów postępowania egzekucyjnego w aspekcie jego celowości. Powstała wątpliwość, czy umorzenie postępowania z powodu śmierci dłużnika lub jego niewypłacalności jest podstawą do zaniechania pobrania opłat egzekucyjnych. Zwłaszcza że w 2019 r. weszły nowe przepisy o egzekucji komorniczej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.03.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Donosiciel działa we własnym interesie, w celu uzyskania osobistych korzyści. Sygnalista w dobrej wierze zgłasza informacje o podejrzeniu działań nielegalnych lub nieetycznych, kierując się dobrem swojego miejsca pracy, troską o interes organizacji czy też publiczny. Aby sygnalista był chroniony przez prawo musi mieć przekonanie, że zgłasza prawdziwe informacje zgodnie z przepisami,
Marta Kozak-Maśnicka
22.03.2021
Compliance Prawo unijne

Nowe zamówienia publiczne powodują chaos, część samorządów wstrzymuje przetargi

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie
Samorządy nie radzą sobie z nowym prawem zamówień publicznych. Ich zdaniem nowe przepisy nie ułatwiają, a skomplikują proces przetargowy. Są problemy techniczne i wiele nowości. Przez niewystarczające wyjaśnienia i nieprzygotowanie urzędników, dla których brakuje miejsc na szkoleniach, mogą pojawić się błędy, których skutki samorządy poniosą w przyszłości. Część z nich wstrzymuje się z ogłaszaniem nowych przetargów.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.03.2021
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Nowe technologie
Ministerstwo Finansów zapowiada przedłużenie do końca czerwca terminu na złożenie CIT-8 i rozliczenie podatku za 2020 rok. Resort jednak nie zamierza wydłużyć firmom czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych. Termin minie więc z końcem marca. Problem jednak w tym, że nie da się tego zrobić bez wcześniejszego rozliczenia CIT-8. Księgowi i rewidenci apelują o skorelowanie tych terminów.
Krzysztof Koślicki
22.03.2021
CIT Rachunkowość
Samorząd lekarski chce, by zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogli wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Głównym argumentem jest bezpieczeństwo pacjentów. Nie zgadza się z tym branża beauty i wskazuje, że jest to krok do monopolu, który ograniczy dostępność usług i spowoduje wzrost cen. Jednak Ministerstwo Zdrowia przygotowało już projekt nowelizacji.
Dorian Lesner
20.03.2021
Pacjent Rynek i konsument Zawody medyczne
Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce znów mamy lockdown. Rząd ogranicza w drodze rozporządzenia działalność galerii handlowych, zamknięte będą hotele, kina, teatry, baseny czy sauny. Nauka w klasach młodszych będzie zdalna. To efekt wzrostu liczby zachorowań. Na razie jednak rząd nie wprowadza zakazu przemieszczania się.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Koronawirus a prawo
Prowadzony przez resort finansów Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, czyli system gromadzenia i przetwarzania informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad spółkami, udostępnia w internecie dane osobowe, w tym także numer PESEL takich osób. Rzecznik Praw Obywatelskich oczekuje od ministra finansów rozwiązania tego problemu.
Krzysztof Sobczak
19.03.2021
Spółki RODO