We wtorek Rada Ministrów przyjęła nowelę uchwały w sprawie budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Dzięki temu ma powstać zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Rada Ministrów przyjęła tez projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Prawo.pl
01.03.2022
Prawo gospodarcze
Za dopuszczenie do skopiowania przez firmę współpracującą danych osobowych klientów na spółkę Fortum Marketing and Sales Polska S.A. została nałożona administracyjna kara pieniężna w wysokości ponad 4,9 mln zł. Natomiast podmiot przetwarzający, który skopiował te dane, został przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarany grzywną w wysokości 250 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
01.03.2022
RODO

Zbiórki publiczne i wpłaty na pomoc Ukrainie można odliczyć i zmniejszyć PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina
W związku z trwającą od kilku dni wojną na Ukrainie, Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom i ofiarom. W internecie organizowanych jest m.in. wiele finansowych zbiórek. Pieniądze zbierają także organizacje pożytku publicznego. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Skarbówka pomaga w wysyłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. Organizując transport, trzeba więc pamiętać o formalnościach wynikających z prawa celnego. W każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina
Sądy wprost przyznają, że mają liczne problemy z funkcjonowaniem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Na tyle duże, że, jak dodają, odbija się to na podejmowaniu decyzji w zakresie upadłości. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało Prawo.pl, że na przełomie marca i kwietnia 2022 r. zostaną wprowadzone wszystkie niezbędne usprawnienia, które problemy rozwiążą.
Patrycja Rojek-Socha
01.03.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Przed zawarciem umowy grupowego ubezpieczenia na życie "unit-linked" ubezpieczyciel powinien przekazać szczegółowe informacje na temat produktu i ryzyka z nim związanego pośrednikowi ubezpieczeniowemu, a ten ma obowiązek wyczerpująco poinformować o tym klienta – wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydanego w odpowiedzi na pytanie zadane przez polski sąd. 
Krzysztof Sobczak
01.03.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo unijne
Jeśli wartość realizowanych transakcji płatniczych transakcji oscyluje w granicach 120 złotych oraz znikomy jest ich udział w zrealizowanych postępowaniach analitycznych Głównego Inspektora Informacji Finansowej, to czy uzasadniona jest procedura “De-risking", czyli droga na skróty w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Problem analizuje radca prawny Maciej Raczyński.
Maciej Raczyński
01.03.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Na złożenie CIT-8 i sporządzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok, zgodnie z aktualnymi przepisami, pozostał miesiąc. Ministerstwo Finansów na początku lutego ogłosiło projekt rozporządzenia o przedłużeniu tego terminu, jednak od tamtej pory ślad po nim zaginął. Zainteresowani apelują, by rozporządzenie zostało jak najszybciej podpisane i opublikowane. Wydłużenie terminu na kilka dni przed jego upływem, to – ich zdaniem – żadna pomoc.
Krzysztof Koślicki
01.03.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Atak Rosji na Ukrainę wywołał lawinę informacji i komentarzy w mediach społecznościowych. Nie wszystkie informacje, które pojawiają się w sieci, są prawdziwe, jest bardzo dużo kont, które puszczają fake newsy, stare zdjęcia i filmy, by zmienić obraz winy. Do walki z nim włączają się rządy, ale także prywatne firmy. Póki co bezskutecznie, ale portale zaczynają blokować rosyjskie trole. Prawo im na to pozwala.
Jolanta Ojczyk
01.03.2022
Prawo karne Nowe technologie
Z przetargów powinno wykluczać się firmy zarządzane przez osoby, na których ciąży zarzut popełnienia przestępstw korupcyjnych związanych m.in. z obrotem lekami i zakładami wzajemnymi. Tak mówi przepis obowiązujący od Nowego Roku. Problem w tym, że nie wiadomo, czy dotyczy to także postępowań rozpoczętych w 2021 roku. Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych nie powinno tak być.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.03.2022
Zamówienia publiczne
Zarząd BCC w poniedziałek wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z propozycją, aby konkretna pomoc przedsiębiorców dla uchodźców była zwolniona od opodatkowania. Organizacja apeluje również o uproszczenia procedur związanych z przyznawaniem tytułów pobytowych dla obywateli Ukrainy.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Do Komisji Europejskiej trafiła skarga przeciwko Polsce na rażące naruszenia prawa Unii Europejskiej, których dopuścił się Idea Bank S.A. oraz polskie instytucje państwowe w związku ze szkodą poniesioną przez wiele tysięcy konsumentów w wyniku nabycia obligacji spółki GetBack S.A. oraz uniemożliwieniem im dochodzenia roszczeń z tego tytułu.
Krzysztof Sobczak
28.02.2022
Rynek i konsument Finanse Prawo unijne
Sąd umożliwił przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty, przesunąć je na kolejne lata podatkowe i poprawić wynik finansowy. Takim okresem był szczególnie czas pandemii, w którym wiele firm zanotowało nieprzewidywaną stratę, a tym samym nie mogło przewidzieć optymalnych stawek amortyzacji – mówi Marcin Malinowski, adwokat.
Wiesława Moczydłowska
28.02.2022
CIT PIT Rachunkowość
Wymiana informacji pomiędzy hurtowniami farmaceutycznymi mogła ograniczać konkurencję na rynku i skutkować wyższymi cenami dla konsumentów w aptekach, ponieważ poprzez specjalistyczne narzędzia informatyczne hurtownie mogły mieć dostęp do informacji o cenach, rabatach i marżach swoich konkurentów. Sprawę bada UOKiK, a za antykonkurencyjne praktyki firmom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.
Krzysztof Sobczak
28.02.2022
Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji
Podatnicy, korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, do północy w poniedziałek 28 lutego muszą rozliczyć podatek za 2021 rok. Wykorzystają do tego formularz PIT-28. Zeznanie można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Ryczałtowcy mogą także przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja PIT
Od 28 lutego znoszona jest większość restrykcji dla przedsiębiorców. Właściwie zostają tylko te ograniczenia, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa. Pozostaje: izolacja dla zarażonych, kwarantanna dla domowników i przyjeżdżających do Polski oraz maseczki w przestrzeniach zamkniętych.
Jolanta Ojczyk
28.02.2022
Koronawirus a prawo

Polski Ład może wyeliminować mniejsze firmy z przetargów drogowych

Samorząd terytorialny Drogi Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Rosnąca inflacja i mała konkurencja na rynku powodują, że realizowane przez samorządy, a finansowane z Polskiego Ładu inwestycje będą droższe, co przełoży się na wysokość wsparcia – alarmują gminy. A przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zasady finansowania inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych i wypłaty wynagrodzenia faworyzują duże koncerny i powodują, że małe i średnie firmy nie będą w stanie uczestniczyć w ich realizacji.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
28.02.2022
Samorząd terytorialny Drogi Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Niełatwa droga do odszkodowania dla firm z pogranicza z Białorusią

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Najpierw stan wyjątkowy na części obszarów województw podlaskiego i lubelskiego, teraz zakaz przebywania w tym rejonie. Cierpią na tym firmy, głównie z branży turystycznej i gastronomicznej, nie tylko znajdujące się „w strefie”, ale też poza nią. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka sposobów na dochodzenie odszkodowań za poniesione straty, ale droga do nie jest łatwa ani oczywista.
Regina Skibińska
28.02.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
System Informacji Podatkowej i wyszukiwarkę interpretacji zastąpiła Eureka. Oprócz pism dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej są tam również interpretacje ogólne, informacje podatkowe, celne, a także wiążące informacje skarbowe. Jednak z nowego narzędzia trudno skorzystać. Wyszukiwarka działa tak, że znalezienie jakiejkolwiek informacji jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Potwierdzają to doradcy podatkowi i eksperci.
Krzysztof Koślicki
28.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że odcinamy ważne banki rosyjskie od systemu SWIFT - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. Francja opublikowała wspólny komunikat przywódców G7, w którym podano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT. Operator sytemu zapewnia, że jest gotowy do takiej akcji. Polska jeszcze domaga się zamknięcia gazociągu Nord Stream 1 i 2.
Jolanta Ojczyk
27.02.2022
Finanse Ukraina
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już 24 lutego podjęła uchwałę o wykreśleniu z sieci kablowej rosyjskich kanałów, w tym Russia Today. O takim działaniu poinformowała również Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że Unia zakaże machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
27.02.2022
W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w województwach: podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę - poinformował w niedzielę Piotr Müller, rzecznik rządu.
Jolanta Ojczyk
27.02.2022
Ukraina
Za Wielką Brytanią i Polską poszły inne kraje i wprowadziły zakaz rosyjskich samolotów w swojej przestrzeni powietrznej. W sobotę wieczorem Matthias Deiss, dziennikarz niemieckiej stacji ARD, napisał na Twitterze, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji. Rosja też zamyka się na samoloty z krajów UE.
Jolanta Ojczyk
27.02.2022
Ukraina
Eunice, Antonia i Bibi przetoczyły się przez Europę, wyrządzając szkody. Także w Polsce widzieliśmy wiele zrujnowanych domów i zniszczonych samochodów. Ubezpieczenia nieruchomości oraz autocasco okazują się w tym czasie bardzo pomocne. Zakres ubezpieczenia AC niemal zawsze obejmuje uszkodzenie od zniszczeń wyrządzonych przez wichury, ale polisy chronią w różnym zakresie.
Regina Skibińska
26.02.2022
Prawo cywilne Nieruchomości Ubezpieczenia
Polski Ład dał prawo do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów opodatkowanych ryczałtem. Jeśli więc któryś z małżonków wybrał ryczałt, a nie uzyska przychodów, będzie miał prawo za rok do wspólnego opodatkowania. Jednak zmiana ta nie dotyczy jeszcze zeznań składanych za rok 2021. Potwierdzają to organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
26.02.2022
PIT Doradca podatkowy
Urzędowej kontroli żywności podlega nie tylko produkcja i handel stacjonarny, ale także sprzedaż w kanałach internetowych. Sporą nowość w tym zakresie wprowadziło unijne rozporządzenie, które wyraźnie przewidziało dla organów kontrolnych możliwość uzyskania próbek poprzez składane anonimowo internetowe zamówienia. Tak pobierane próbki mogą być analizowane i poddawane weryfikacji.
Agnieszka Szymecka – Wesołowska
26.02.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ochrona międzynarodowa, pomoc socjalna, dokumenty potrzebne do ubiegania się o prace - takim problemom poświęcony jest opracowany w kancelarii Wardyński i Wspólnicy zwięzły przewodnik dla obywateli Ukrainy omawiający możliwości wjazdu do Polski oraz legalizacji pracy i pobytu. Podaje on też zasady sprowadzania członków rodziny. Poradnik jest dostępny dla wszystkich.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.02.2022
Ukraina
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wydało w piątek oświadczenie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Oferuje pomoc ukraińskim księgowym. Planuje także wystąpić do polskich władz o zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze świadczeń rzeczowych lub pieniężnych tych osób, które z powodu wojny na Ukrainie znalazły się na terytorium Polski.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2022
Rachunkowość Ukraina
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotycząca oceny wszczęcia postępowania karnego skarbowego wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, ma zastosowanie także do decyzji wydanych przed jej podjęciem. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Łodzi. Fiskus szuka już jednak nowych dróg do manipulowania terminami przedawnienia.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Przepisy tarczy covidowej nie zawiesiły terminu na wniesienie opłaty za przekształcenie udziału w prawie użytkowania wieczystego we własność, bo ma ona charakter cywilnoprawny, a nie administracyjny. A to oznacza, że właściciel lokalu, który z powodu pandemii nie uregulował jej na czas, zapłaci więcej za przekształcenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski