Prawo.pl
1 maja 2024 roku upływa pod znakiem 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak bardzo zmienił się w tym czasie kodeks pracy i ile dobrych zmian dla pracowników wymusiło nie tylko przystąpienie Polski do Unii, ale i samo członkostwo. Zdaniem prawników, UE zawdzięczamy aż 95 proc. zmian w prawie pracy.
Grażyna J. Leśniak
01.05.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W czasach, gdy równowaga między życiem zawodowym a osobistym jest coraz bardziej ceniona, firmy prześcigają się w kreowaniu środowisk pracy odpowiadających na te potrzeby. Święto Pracy pozwala przyjrzeć się tej ewolucji z większą uwagą. Podczas gdy samo święto historycznie nawiązuje do działań na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy, to dziś obchodząc je, jesteśmy już znacznie dalej.
Grażyna J. Leśniak
01.05.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma spaść z 5,1 proc. PKB w 2024 r. do 3,3 proc. PKB w 2027 r. Rząd szacuje też, że w 2024 roku PKB wzrośnie o 3,1 proc., a w 2025 r. przyspieszy do 3,7 proc. Średnioroczna inflacja ma w 2024 r. wynieść 5,2 proc. Plan zakłada, że deficyt będzie się zmniejszał, a dług publiczny nie przekroczy 60 proc. PKB
Monika Pogroszewska PAP
30.04.2024
Finanse publiczne Finanse
Rząd przyjął we wtorek rewizję Krajowego Programu Odbudowy. Jak poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz, nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Rząd chce wprowadzić system zachęt dla tych, którzy zechcą kupić samochody elektryczne. Będą mogli otrzymać dopłaty - do 40 tys. zł dla osoby fizycznej. W przypadku leasingu wysokość wsparcia nie będzie mogła przekroczyć wielkości opłaty wstępnej.
Monika Pogroszewska PAP
30.04.2024
Finanse publiczne Finanse
Zmniejszenie kosztów dla przedsiębiorców i rezygnacja z uciążliwych obowiązków administracyjnych poprzez zniesienie obowiązku publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) wpisów dokonywanych w KRS. To jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw, nad którym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Inga Stawicka
30.04.2024
Prawo gospodarcze
Jednym z moich głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, a więc przestępstw popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej - zapowiedział Dariusz Korneluk, prokurator krajowy podczas konferencji dotyczącej postępowania w sprawie Orlenu. Wskazał, że jest to niezbędne dla "przywrócenia wiary w państwo i prawo".
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2024
Prokuratura
Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że został powołany zespół do spraw opracowania „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego”. Zawarte w dokumencie rekomendacje mają przyczynić się do profesjonalizacji nadzoru nad podległymi spółkami. Zespół ma opracowywać analizy i raporty związane z realizowaniem polityki nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa, w których minister aktywów państwowych wykonuje prawa z akcji lub udziałów.
Inga Stawicka
30.04.2024
Spółki Prawo gospodarcze

Zbigniew Derdziuk oficjalnie prezesem ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Zbigniew Derdziuk we wtorek oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Akt powołania na to stanowisko wręczyli mu Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Liwiusz Laska, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS - poinformował ZUS na swojej stronie internetowej.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy czwartek, 2 maja, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą otwarte do godziny 15:00. Do tej godziny dostępni będą też konsultanci z infolinii ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 – poinformował we wtorek Zakład. I przypomniał, że klienci mogą także zamówić wizytę w placówce ZUS na konkretny dzień i godzinę.
Grażyna J. Leśniak
30.04.2024
Ubezpieczenia społeczne
W internecie pojawia się coraz więcej ofert dotyczących sprzedaży kredytu frankowego. Z tego rozwiązania chętnie korzystają osoby, które chcą mieć "święty spokój" i raz na zawsze pozbyć się problemu. Nie chcą czekać długich lat na wyrok sądowy i płacić prawnikom. Nie zawsze jednak to się opłaca. Dokonanie sprzedaży nie oznacza też wcale, że uniknie się wizyt w sądzie. Pułapek na kredytobiorców czyha jednak znacznie więcej. 
Renata Krupa-Dąbrowska
30.04.2024
Banki Kredyty frankowe
Pracodawca powinien monitorować kadencję komisji socjalnej i jej skład, gdyż jej zdekompletowanie może sparaliżować przyznawanie świadczeń załodze, np. „gruszy”, pomocy świąteczno-noworocznej albo zapomóg losowych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na szczęście nawet drobne zmiany w regulacjach wewnętrznych zmniejszają to ryzyko.
Michał Kosiarski
30.04.2024
Prawo pracy
Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów podjęła uchwałę, z której wynika, że w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości, jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę. A szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości na skutek rozbudowy okolicznego lotniska.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.04.2024
Prawo cywilne
Ostatni park krajobrazowy powstał w 2018 roku, przedostatni w 2001 roku. O objęciu terenu tą formą ochrony decydują sejmiki wojewódzkie po uzgodnieniu z radami gmin i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Praktyka wskazuje, że powierzenie samorządom w 2009 r. prawa do decydowania o powołaniu parków krajobrazowych zastopowało tworzenie nowych parków. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.
Regina Skibińska
30.04.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Głośne imprezy co sobota do białego rana, wiecznie zwisające gałęzie nad ogrodzeniem, oko kamery wymierzone prosto w okno sypialni, nie do zaakceptowania dla naszego nosa zapachy, czy też nowy biznes sąsiada u niego w garażu, potrafią rozgrzać spory sąsiedzkie do czerwoności. Kłócimy się o wszystko, a sądowe wokandy coraz bardzie pęcznieją. Wyroki są różne.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.04.2024
Prawo cywilne Budownictwo
Rząd zapowiada, że od nowego roku wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS. Pracodawcy z niepokojem przyjmują kolejne podwyższenie kosztów współpracy z osobami fizycznymi. Przy wprowadzaniu nowych kosztów brakuje dyskusji nad zmniejszeniem obecnych obciążeń pracodawców i pracowników.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu konsultacji publicznych w sprawie przepisów wdrażających Akt o usługach cyfrowych (DSA, Digital Services Act) w Polsce. W ramach opiniowania swoje uwagi przekazało 27 podmiotów, a część z nich wpłynie na wprowadzenie zmian w projekcie na kolejnych etapach procesu legislacyjnego. Mają one objąć m.in. doprecyzowanie systemu nakładania kar.
Inga Stawicka
29.04.2024
Prawo AI Prawo europejskie
Nienależyta realizacja lub brak wykonania umowy o zamówienie publiczne może wykluczyć w przyszłości wykonawcę z udziału w przetargu. Przewidzenie takiej możliwości pozwoli zamawiającemu zabezpieczyć się przed nierzetelnymi firmami. A co w przypadku konsorcjum? Czy wykluczenie jednego z konsorcjantów powinno dotyczyć pozostałych - zastanawia się Paulina Skórzewska, radca prawny z DSK Depa Szmit Kuźmiak Jackowski sp.k.
Paulina Skórzewska
29.04.2024
Zamówienia publiczne
Czy wydatki na kosmetyki do makijażu, usługi kosmetyczne i usługi fryzjerskie poniesione przez stewardessę są kosztami podatkowymi? Schludny i estetyczny wygląd świadczy o kulturze osobistej i nie jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Dlatego - według fiskusa - tego rodzaju wydatki nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez stewardessę działalności.
Malwina Pasternak-Janik
29.04.2024
PIT

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Rośnie liczba ojców, którzy korzystają z urlopów rodzicielskich. W roku 2023 było ich 19 tys., podczas gdy rok wcześniej - 3,7 tys. Choć obserwujemy pozytywny trend, to jednak nadal jest to tylko 7 proc. uprawnionych mężczyzn – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi ZUS, jest to efekt wejścia w życie dyrektywy work-life balance.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
W sezonie wiosenno-letnim można dorobić w ramach działalności nierejestrowej, np. sprzedając słodycze czy gadżety podczas jarmarków lub w miejscowościach turystycznych. Trzeba jednak pamiętać zwłaszcza o prowadzeniu uproszczonej ewidencji sprzedaży, ewentualnej konieczności posiadania kasy fiskalnej oraz o rocznym rozliczeniu podatku do końca kwietnia. W tym ostatnim wypadku zostało niewiele czasu.
Zofia Jóźwiak
29.04.2024
Finanse
Na koniec I kwartału br. ludność Polski liczyła 37 mln 595 tys. osób. To o blisko 133 tys. mniej niż przed rokiem i o ponad 40 tys. mniej niż w końcu 2023 r. W tym okresie zarejestrowano o prawie 7 tys. mniej urodzeń niż w analogicznym okresie 2023 r. – podał GUS. Populacja się zmniejsza, a ponieważ obecnie roczniki są coraz mniej liczne, to w przyszłości będzie to miało wpływ na sytuację na rynku pracy. Widmo postępującej automatyzacji i robotyzacji wymagać będzie wprowadzenia zachęt dla pracodawców. Dla pracowników będzie to równoznaczne z koniecznością edukacji.
Grażyna J. Leśniak
29.04.2024
Prawo pracy Prawo AI
Skuteczna weryfikacja kontrahenta to przede wszystkim identyfikacja beneficjentów rzeczywistych. Szukanie takiego podmiotu w spółce offshore to często szukanie igły w stogu siana. Trudne, ale możliwe. Nie ma jedynie słusznej i skutecznej metody, ale umiejętne łączenie technologii, metod i narzędzi OSINT (ang. Open Source Intelligence) oraz krytycznego myślenia może dać znakomite efekty - pisze Robert Socha, prawnik, specjalizujący się m.in. w doradztwie kryzysowym oraz “białym wywiadzie” (OSINT).
Robert Socha
29.04.2024
Prawnicy Doradca podatkowy
Największe grupy kapitałowe zapłacą podatek wyrównawczy, jeśli ich efektywny poziom opodatkowania spadnie poniżej 15 proc. To oznacza nowe obowiązki związane z obliczaniem i raportowaniem poziomu opodatkowania. Nowe przepisy są na tyle skomplikowane, że dyrektor KIS będzie wydawał nowy rodzaj interpretacji - opinie dające przedsiębiorcy ochronę. Przedsiębiorcy zapłacą za nie do 100 tys. zł.
Monika Pogroszewska
29.04.2024
CIT
Zleceniobiorca miał szereg wątpliwości co do zakresu wycinki, ale pomimo tego przystąpił do prac. Okoliczność ta świadczy o tym, że to na nim ciąży odpowiedzialność za nielegalną wycinkę drzew i powinien on być adresatem decyzji wymierzającej administracyjną karę pieniężną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że od podwykonawcy zajmującego się profesjonalnie wycinką drzew należy oczekiwać, że uzyska szczegółowe wyjaśnienia na temat przedmiotu zlecenia.
Dorian Lesner
29.04.2024
Środowisko
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce i kontynuację moratorium na wycinki drzew zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska po dwudniowym wydarzeniu, określanym jako Ogólnopolska Narada o Lasach. Organizacje przyrodnicze jednak z zaniepokojeniem podchodzą do konkretnych propozycji.
Regina Skibińska
28.04.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku - dla wszystkich przedsiębiorców - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Ministerstwo przygotuje dwa projekty zmian w VAT - jeden dotyczyć będzie daty wejścia w życie przepisów, a drugi uproszczenia przepisów.
Monika Pogroszewska
27.04.2024
VAT KSeF
Nie zawsze można wyeliminować nadmierny hałas dobiegający z sąsiedztwa. Czasem wiązałoby się to z zakazaniem prowadzenia działalności gospodarczej, będącej przyczyną hałasu. Jeśli nie da się uciszyć kłopotliwej firmy, to można żądać od niej odszkodowania za nadmierny hałas. Poszkodowani mają do dyspozycji środki o charakterze administracyjnym, karnoprawnym, jak i możliwość dochodzenia roszczeń na gruncie prawa cywilnego.
Regina Skibińska
27.04.2024
Środowisko Nieruchomości

WSA: Cel i powód zakazu handlu alkoholem w nocy musi być jasny

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Właściciel sklepu nocnego domagał się zbadania legalności uchwały rady gminy, która ograniczyła prawo sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 23:00 a 6:00, w centralnej dzielnicy miasta. Sąd dostrzegł wady proceduralne, które popełniła rada. Chodziło o brak konsultacji z radą dzielnicy, w której uchwała miała obowiązywać oraz niewyjaśnienie potrzeby takiej regulacji.
Marek Sondej
27.04.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Uchwała wydana 25 kwietnia przez Sąd Najwyższy przyczyni się do klarowności i pewności prawnej w zakresie spraw dotyczących umów frankowych, ale też do ujednolicenia orzecznictwa, albowiem ma moc zasady prawnej. SN, opowiadając się za unieważnianiem umów kredytów frankowych w uchwale, całkowicie też wykluczył całą argumentację banków o podtrzymywaniu umów kredytów frankowych i wprowadzaniu do nich średniego kursu NBP - pisze Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group.
Marcin Szołajski
27.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Pracodawca nie chciał wypłacić odprawy pracownikowi, który odmówił przyjęcia nowych warunków pracy w zakresie miejsca jej wykonywania. Sąd orzekł jednak, że przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżały wyłącznie po stronie pracodawcy i zasądził odprawę. Uznał bowiem, że przyjęcie nowych warunków realnie prowadziłoby do znaczącego obniżenia wynagrodzenia. Ponadto pracownik cierpiał na schorzenia kręgosłupa, więc długa podróż samochodem, wpływałaby niekorzystnie na jego stan zdrowia.
Dorian Lesner
27.04.2024
Prawo pracy