Prawo.pl
W końcu marca 2024 roku siedem zakładów pracy z sektora publicznego zgłosiło do powiatowych urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące 265 osób, a z sektora prywatnego 152 firmy zgłosiły zwolnienia 16 781 osób - podał w środę GUS. Prawnicy i eksperci rynku pracy są zgodni: coraz bardziej wymagająca sytuacja na rynku pracy, zawiły system podatkowy i stale rosnące koszty produkcji i pracy powodują, że nasza gospodarka staje się coraz mniej atrakcyjna dla inwestorów.
Grażyna J. Leśniak
26.04.2024
Prawo pracy

Dr Mariusz Filipek: Chcemy ułatwić prowadzenie biznesu

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Mikroprzedsiębiorcy, czyli najmniejsze firmy, są najbardziej narażone na różnego rodzaju anomalia. To zazwyczaj jedna, dwie osoby, które same muszą o siebie zadbać, w przeciwieństwie do dużych firm. Chcemy więc w pierwszej kolejności pomóc tym najmniejszym. Oprócz skrócenia czasu kontroli proponujemy, żeby kontrolujący przedstawiał przedsiębiorcy odpowiednio wcześniej listę dokumentów, które planuje sprawdzić - mówi dr Mariusz Filipek, pełnomocnik ds. deregulacji i dialogu gospodarczego przy ministrze rozwoju i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.04.2024
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Poczucie pracownika, że podejmowane wobec niego działania i zachowania mają charakter mobbingu, nie jest wystarczającą podstawą do jego stwierdzenia. Nie można też uznać, że każde naruszenie przez pracodawcę swoich obowiązków i powinności wobec pracownika jest równoznaczne z mobbingiem. Sąd Najwyższy podkreślił, że mobbing stanowi kwalifikowany delikt prawa pracy, który wyraźnie odróżnia się od innych niewłaściwych zachowań pracodawcy.
Dorian Lesner
26.04.2024
Prawo pracy
Obowiązujące od początku roku przepisy dotyczące rejestracji pojazdów sprawiają kłopoty. Na przykład, kiedy pojazd zostanie sprzedany w ciągu 30 lub 90 dni, czyli w okresie, kiedy musi być zarejestrowany. Byli właściciele otrzymują kary administracyjne za niezrealizowanie obowiązku, choć żaden przepis nie zakazuje im sprzedaży przed rejestracją. Problemów, które spowodowała dodana na szybko w Sejmie poprawka, jest jednak o wiele więcej.
Robert Horbaczewski
26.04.2024
Samorząd terytorialny
Można być zaskoczonym nie tyle treścią uchwały Sądu Najwyższego, ponieważ po tylu jednoznacznych wyrokach TSUE oraz ugruntowanej już linii orzecznictwa sądów powszechnych w Polsce, właściwie nie mogła być inna, co faktem, że w końcu doszło do jej wydania. Jeśli jednak SN chce jeszcze na półmetku spraw frankowych odegrać jakąś ważną rolę, to do rozstrzygnięcia zostaje kilka ważnych problemów - pisze Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w Konieczny, Polak Partnerzy.
Tomasz Konieczny
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości

Frankowa uchwała SN prokonsumencka - nie ma możliwości odfrankowienia

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Nie ma obecnie w przepisach podstawy do zastępowania wadliwych postanowień w umowach frankowych. Wadliwość klauzuli przeliczeniowej prowadzi do upadku całej umowy, a przedawnienie roszczenia banku rozpoczyna się od momentu zakwestionowania przez konsumenta jej postanowień. Dodatkowo ani bank, ani frankowicz nie mają podstaw do wynagrodzenia, roszczeń za korzystanie z kapitału - wynika z czwartkowej uchwały Izby Cywilnej SN.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Rolnicy, którzy sprzedali zboże od 1 stycznia do 10 marca, otrzymają dopłatę 200 zł do tony. Dla rolników, którzy sprzedali zboże po 11 marca i zrobią to do końca maja zaplanowano 300 zł do tony. Przedsięwzięcie będzie finansowane z Funduszu Pomocy, który został utworzony przez rząd w związku z wojną na Ukrainie. Wsparcie rolników wynikające z rozporządzenia ma „charakter przejściowy, doraźny” i służy „zdjęciu nadwyżki zbóż z polskiego rynku”.
kn/pap
25.04.2024
Nowy znak towarowy musi odróżniać się od już istniejących, nie może również korzystać z wypracowanej przez inną firmę renomy, nawet jeśli w ciągu ostatnich lat straciła już ona nieco na znaczeniu. To najistotniejsze wnioski jednego z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który badał sprawę dotyczącą popularnej firmy kosmetycznej.
Inga Stawicka
25.04.2024
Prawo europejskie Własność przemysłowa
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o sygnalistach. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
53 proc. przedsiębiorców uważa, że presja ze strony pracowników na wzrost wynagrodzeń jest podobna jak rok temu. 39 proc. podkreśla, że jest zdecydowanie większa - wynika z kwietniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
TSUE przesądził, że kombinacja liter i znaków, zawierająca informacje o preferencjach użytkownika internetu, jest daną osobową. Zdaniem prezesa UODO wyrok potwierdza prawidłową praktykę organu nadzorczego w zakresie uznawania takich identyfikatorów. Wpłynie również na interpretację przepisów o ochronie danych osobowych. Zmiana prawa nie jest jednak potrzebna.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.04.2024
Wymiar sprawiedliwości RODO
W latach 2021–2023 przekazano do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 3,5 mln formularzy RUD, na których zgłoszono ponad 5 mln umów o dzieło. W analizowanych latach liczba składanych formularzy RUD co roku wykazuje tendencję wzrostową, jednak liczba wykazywanych umów o dzieło spada – poinformował ZUS. Zakład co roku odnotowuje tendencję wzrostową w sposobie składania formularzy RUD za pośrednictwem platformy PUE, co świadczy o znacznym stopniu elektronizacji kontaktów płatników składek z ZUS.
Grażyna J. Leśniak
25.04.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Na trwającym posiedzeniu Sejm zadecyduje o dalszych losach projektu, który ma przyczynić się do wprowadzenia lepszych standardów w spółkach Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o jawność wynagrodzeń i zakaz łączenia niektórych funkcji. Poza bardziej szczegółowymi uwagami do samego projektu prawnicy podkreślają, że potrzebna jest nam całościowa reforma przygotowana w odpowiedzialnym za mienie państwowe ministerstwie - a nie kolejna propozycja poselska.
Inga Stawicka
25.04.2024
Spółki RODO
Nie każde kłopoty finansowe pracodawcy stanowią podstawę do zaprzestania finansowania przez niego wpłat do PPK. Taki skutek wywołuje np. ogłoszenie upadłości pracodawcy. Zaistnienie przesłanek niewypłacalności pracodawcy powoduje niefinansowanie przez niego wpłat do PPK za wszystkich uczestników tego programu.
Anna Puszkarska
25.04.2024
Prawo pracy Finanse PPK
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku, miała rozwiązać problem dostępności leków w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Nowe regulacje dotyczą wyznaczania tzw. dyżurów aptecznych. Przedstawiciele zwłaszcza małych powiatów alarmują jednak, że ich mieszkańcy nadal mają problem z dostępem do medykamentów.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
25.04.2024
Samorząd terytorialny Farmacja
Ministerstwo Cyfryzacji kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - ustawa nałoży obowiązki na firmy i inne podmioty kluczowe i ważne z punktu widzenia funkcjonowania państwa, w tym zapewnienia kluczowych usług i zachowania ciągłości łańcuchów dostaw. Wdrożenie przepisów wiązać się będzie m.in. z koniecznością wymiany sprzętu i analizy ryzyka, a za naruszenie ustawy grozić będą wysokie kary.
Monika Sewastianowicz
24.04.2024
Prawo gospodarcze
Szefowie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, którzy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, przestaną pełnić swoje funkcje. Dymisję złożył już Bartosz Sienkiewicz. Wiceministrowie mają wziąć na czas kampanii wyborczej urlopy.
Robert Horbaczewski
24.04.2024
Administracja publiczna Wybory

Działalność firm odpowiedzialna pod groźbą wysokich kar - PE przyjął przepisy

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W środę Parlament Europejski przyjął unijną dyrektywę, która wprowadza nowe zasady należytej staranności dla firm. Chodzi przede wszystkim o to, by biznes redukował negatywny wpływ swojej działalności na środowisko i społeczeństwo. Przepisy zostaną następnie implementowane w państwach członkowskich, ale prawnicy zaznaczają, że firmy mogą mieć powody do obaw - zwłaszcza w kontekście sankcji i konieczności znacznie dokładniejszego sprawdzania swoich kontrahentów.
Inga Stawicka
24.04.2024
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokalizacji miejsca pracy - ponad połowa chciałaby pracować hybrydowo. Niemal co piąta osoba rozważyłaby zmianę pracy, gdyby w jej firmie zdecydowano się na w pełni stacjonarny model zatrudnienia. 30 proc. ankietowanych byłoby też gotowych zrezygnować z niektórych benefitów, a 21,5 proc. z części wynagrodzenia dla zachowania obecnego trybu pracy - wynika z badań ASM Research i portali pracy rocketjobs.pl oraz justjoin.it.
Grażyna J. Leśniak
24.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Przeprowadzone w MZ oraz MF analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany na poziomie ustawowym - przekazała Izabela Leszczyna, minister zdrowia, w odpowiedzi na wystąpienie RPO w tej sprawie. Jednocześnie poinformowała, że prace w parlamencie zaplanowane są na drugi kwartał br., a wejście proponowanych zmian w życie - na 1 stycznia 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
24.04.2024
Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne

UOKiK ukarał firmy za zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne Rynek
Prezes UOKiK wydał cztery decyzje dotyczące zmów przetargowych. Łączne kary wyniosły blisko 650 tys. zł. Przedsiębiorcy usiłowali wpłynąć na wyniki zamówień publicznych na usługi remontowo-budowlane i dowóz dzieci do szkół. Maksymalna kara za zmowę przetargową może wynieść 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.
Ret
24.04.2024
Zamówienia publiczne Rynek
Wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna. Zaskakujący może być więc fakt, że brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do aplikowania. Zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia, znajduje jednak odbicie nie tylko w procesie rekrutacji, ale także przez cały okres zatrudnienia. Z raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu pracy nie ma jawności wynagrodzeń. To już wkrótce ma się zmienić.
Grażyna J. Leśniak
24.04.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Workation, czyli połączenie pracy z wypoczynkiem, jest znane niemal każdemu pracownikowi. Kto nie marzy, żeby przedłużyć sobie wakacje pod palmami i popracować kilka dni z hotelowego pokoju. Takie połączenie brzmi doskonale, ale workation trzeba wprowadzić w firmie z głową. Inaczej może generować liczne problemy – piszą Agata Jost i Aneta Surmiak-Maik z Deloitte.
Agata Jost Aneta Surmiak-Maik
24.04.2024
PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Już wkrótce raportowanie ESG nabierze realnego kształtu również dla polskich firm, przede wszystkim ze względu na to, że państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia regulacji do lipca br. Resort finansów przedstawił już projekt ustawy, z którego wynika, że obowiązki będą nakładane na firmy stopniowo do 2027 r. Przedsiębiorcy powinni być jednak przygotowani wcześniej, bo spełnienie wszystkich wymagań może okazać się sporym wyzwaniem.
Inga Stawicka
24.04.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie ESG
Obniżenie stawek amortyzacji nie jest niedozwoloną optymalizacją – potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w wydanej niedawno opinii zabezpieczającej. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że spółka wystąpiła o opinię zabezpieczającą w sprawie, która była wcześniej rozstrzygana w interpretacjach indywidualnych. A to świadczy o tym, że podatnicy coraz bardziej obawiają się sporów z fiskusem.
Monika Pogroszewska
24.04.2024
Ordynacja
Projekt ustawy o kasowym PIT wprowadza obowiązek ewidencjonowania faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Dla celów kasowego PIT podatnicy będą mogli wykorzystywać narzędzia, z których obecnie korzystają, stosując przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych. Mogą to być np. prowadzone przez podatnika ewidencje lub rejestry płatności - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Monika Pogroszewska
23.04.2024
PIT
Ministerstwo Finansów chce poprawić ochronę posiadaczy polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym przed spekulacyjnymi strategiami inwestycyjnymi. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ma ono wejść w życie 30 maja 2024 roku.
Regina Skibińska
23.04.2024
Ubezpieczenia
Parlament Europejski zatwierdził zmainy, które mają zapewnić konsumentom prawo do naprawy produktów i ograniczyć wpływ masowej konsumpcji na środowisko. Jednym z istotnych elementów nowych regulacji ma być tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów. Dyrektywa będzie wymagała wdrożenia w państwach członkowskich - nastąpi to w ciągu dwóch lat po oficjalnej publikacji dokumentu.
Inga Stawicka
23.04.2024
Rynek i konsument
Nauczyciele i rodzice uczniów czwartych klas, którzy otrzymali w 2023 roku laptopy albo bony na zakup laptopów, nie zapłacą podatku dochodowego. We wtorek weszło w życie rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnienia z PIT. Resort wyjaśnia, że bez tego zwolnienia, musieliby rozliczyć podatek w deklaracji za 2023 r.
Monika Pogroszewska
23.04.2024
PIT
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest zaniepokojony skalą naruszeń ochrony danych osobowych związanych z gubieniem przesyłek nadanych przez administratorów danych. Często w kopertach są ważne dokumenty z szerokim zakresem danych osobowych czy nawet wyniki badań lekarskich. Dlatego prezes UODO zwrócił się do prezesa Poczty Polskiej z prośbą o podjęcie pilnych działań mających na celu wypracowanie rozwiązań w zakresie ograniczenia tego typu zdarzeń i wzmocnienie współpracy z nadawcami takiej korespondencji.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.04.2024
RODO