Roszczenia banków o bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy jest bezprawne. Gdyby było inaczej, konsument poniósłby dodatkową szkodę, a bank nie odczuł negatywnych skutków stosowania nieuczciwych klauzul. Banki składają takie pozwy przeciwko frankowiczom wyłącznie po to, by uzyskać efekt odstraszający. Takie stanowisko przedstawiła Polska w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dowiedział się serwis Prawo.pl.
Jolanta Ojczyk
29.03.2021
Kredyty frankowe
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że da się uniknąć CIT przy przekształceniu spółki komandytowej w jawną. Wystarczy, że firma złoży informację o podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku takiej spółki przed zmianą formy organizacyjnej. Doradcy podatkowi do takiego podejścia fiskusa mają jednak duże wątpliwości.
Krzysztof Koślicki
29.03.2021
CIT Doradca podatkowy
Przedsiębiorcy, którzy mimo ogłoszonych obostrzeń, chcą otworzyć swoje biznesy, muszą się liczyć z kontrolami. Ich utrudnianie lub udaremnianie może stanowić wykroczenie lub nawet przestępstwo, za co grożą kary. Dlatego zamykając drzwi przed inspektorem sanepidu, lepiej się dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wyda decyzję nakładającą karę, warto wnieść odwołanie, bo podstawa kar jest wątpliwa.
Jolanta Ojczyk
27.03.2021
Prawo karne Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Najlepszą strategią na nadchodzące lato będzie wyczekać jak najdłużej z decyzją o wakacjach. Nie ma złotej reguły, jak się zachować, a każde obostrzenie i zamknięcie to istotne ograniczenie dla ludzi pragnących podróży i wypoczynku. Wróci zapewne do łask formuła wyjazdów last minute, a najbliższe miesiące to będzie turystyka bliższego kontaktu, w mniej ryzykownych kierunkach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.03.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia
Skoro od daty uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej do dnia przycięcia drzew minęło 8 miesięcy, to była szansa na administracyjne załatwienie sprawy - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i kary w wysokości 19 tys. zł za zniszczenie drzew nie uchylił. Sąd dodał, że stan wyżej konieczności musi wynikać z obiektywnego stanu rzeczy, a nie subiektywnego przeświadczenia.
Marek Sondej
27.03.2021
Środowisko Budownictwo
W czwartek premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną służbę zdrowia i pomysł PO skomercjalizowania ochrony zdrowia. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji. Przedstawiciele niepublicznych placówek zapewniają, że wbrew słowom szefa rządu także walczą z pandemią. Niefortunną wypowiedź szefa rządu próbował łagodzić minister Adam Niedzielski, który spotkał się w piątek z prezes spółki Lux Med.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
26.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Po naszej publikacji i apelu księgowych minister finansów podpisał w piątek rozporządzenie, które wydłuży termin sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Więcej czasu dostały jednostki sektora prywatnego, publicznego, a także organizacje non-profit.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
Rachunkowość Spółki
Do Polskiego Funduszu Rozwoju wpłynęło 54 200 wniosków o subwencję z tarczy finansowej 2.0. Aż 7,7 tysiąca firm dostało jednak decyzje odmowne. Często przyczyną odmowy są rozbieżności z danymi w ZUS, CEIDG i Krajowego Rejestru Sądowego. Na szczęście rząd wydłuża termin na złożenie odwołania. Można to zrobić do 15 kwietnia. Warto, bo wiele protestów PFR uznaje. Wówczas nowy wniosek o wsparcie można złożyć do 21 czerwca.
Jolanta Ojczyk
26.03.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Minister finansów podpisał rozporządzenie, które daje więcej czasu na rozliczenie CIT i wpłatę podatku za 2020 rok. Podatnicy podatku od osób prawnych, zamiast do końca marca, będą mogli rozliczyć się do końca czerwca. Zmiana ma dotyczyć podmiotów, których rok podatkowy zakończył się między 1 grudnia 2020 roku a 28 lutego br.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
CIT Spółki

Rząd szykuje istotne ograniczenie amortyzacji samochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Problem jednak w tym, że zmienią one także zasady amortyzowania samochodów. Od 2026 roku limity odpisów mają być znacząco ograniczone. Przeciwne zmianom jest… Ministerstwo Finansów, które uważa, że prawo podatkowe powinno być stabilne. Podkreśla też, że nowe przepisy będą niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
26.03.2021
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ofiary zatorów mogą uniknąć kary, ale prawo niedoskonałe

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W lutym Prezes UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W dwóch przypadkach przedsiębiorcy opóźniający się z realizacją swoich zobowiązań uniknęli kar, gdyż spełnili warunki nakazujące odstąpienie od wymierzenia kary wobec ofiar zatorów. Pomimo słusznej idei tego rozwiązania, regulacja w tym zakresie jest niedoskonała i potrzebne jest jej uzupełnienie - pisze Adrian Bielecki,
Adrian Bielecki
26.03.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała w czwartek akcję kontroli przeprowadzonych w komisach samochodowych w 2020 roku. Dzięki nim do kasy państwa trafiło niemal 6,5 milionów złotych zaległych podatków. Przeprowadzono łącznie 2313 kontroli podatkowych i sześć kontroli celno-skarbowych. MF zapowiada kolejne takie kontrole.
Krzysztof Koślicki
25.03.2021
VAT Akcyza
29 kwietnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma się wypowiedzieć w kolejnej polskiej sprawie. Chodzi o pięć pytań prejudycjalnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wyrok będzie miał wpływ na kwestie przedawnienia i wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy, o czym wkrótce będzie decydował także Sąd Najwyższy.
Jolanta Ojczyk
25.03.2021
Kredyty frankowe
Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.
Aldona Leszczyńska-Mikulska
25.03.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Spółka PolishAgri, skupująca oraz sprzedająca zboża i rzepak, może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową wobec dostawców - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd postawił firmie zarzuty, ale też poinformował, że przyjrzy się również praktykom innych spółek skupujących zboże oraz rzepak.
Krzysztof Sobczak
25.03.2021
Ochrona konkurencji
Kwestia opodatkowania u źródła usług ubezpieczeniowych stała się kością niezgody między podatnikami i organami skarbowymi. Urzędnicy twierdzą, że ubezpieczenia są podobne do gwarancji i poręczeń, i domagają się, by nabywcy polis zapłacili w Polsce dodatkowy podatek. Takie podejście podważają jednak sądy administracyjne. Potrzebna jest pilna reakcja ministra finansów.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
25.03.2021
CIT Rachunkowość
Wypowiedzi szefa kliniki o rzekomym braku kompetencji i umiejętnościach zawodowych powódki zawierały krzywdzące i nieuprawnione sformułowania pod adresem stomatologa. Pozwany dał w ten sposób upust swoim negatywnym emocjom, a jego celem było w szczególności dokuczenie lekarce za co musi przeprosić i zapłacić 2 tys. zł zadośćuczynienia - orzekł Sąd Okręgowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne

Sądy zostaną zalane pozwami frankowymi, ale ich rozstrzyganie będzie prostsze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sędziowie boją się, że po przewidywanym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w sprawach kredytów frankowych zostaną zalani pozwami kredytobiorców. Broniący ich prawnicy są przekonani, że tak będzie. Dodają jednak, że dzięki uchwale rozpatrywanie takich spraw będzie i prostsze, i szybsze. I to od organizacji pracy sędziów zależy, czy poradzą sobie z napływem spraw.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
25.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Światowi projektanci czerpią z dziedzictwa kulturowego i zarabiają na tym, podczas gdy autorzy pierwotnych wzorów nie mają z tego nic. Jednak zmiany w tej dziedzinie mogą zachodzić nie tylko poprzez wprowadzanie odpowiednich przepisów. Lepszą metodą jest wyjaśnianie, tłumaczenie, szeroko pojęta edukacja, a także promowanie dobrych praktyk - uważa prof. Katarzyna Grzybczyk
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Już w czerwcu 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma zostać uruchomiony nowy system poboru opłat e-TOLL. Zastąpi on obecny viaTOLL. Nowy system służyć będzie do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach dróg krajowych.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Finanse
W obrocie gospodarczym zdecydowanie najczęściej stosowanym dokumentem księgowym jest faktura. Dokumentuje ona dokonaną przez podatnika podatku VAT sprzedaż. Oczywiście nie wszystkie transakcje, które są dokonywane pomiędzy podmiotami, muszą być dokumentowane fakturą.
Krzysztof Kaźmierski
24.03.2021
VAT Rachunkowość

Kara za narzucanie minimalnych cen sprzętu sportowego

Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Firma zapłaci pół miliona złotych kary za to, że przez prawie 8 lat ustalała minimalne ceny, po których sklepy internetowe mogły sprzedawać jej sprzęt sportowy, np. rolki czy hulajnogi. Prezes UOKiK uznał ją za organizatora antykonkurencyjnego porozumienia, ale kara jest mniejsza niż mogłaby być, ponieważ spółka skorzystała z programu łagodzenia kar leniency.
Krzysztof Sobczak
24.03.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznała za zasadną skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowania za uszkodzony pojazd. Błędne było stwierdzeniem sądów dwóch instancji, że wartość odszkodowania wypłaconego powodowi przez pozwaną w postępowaniu likwidacyjnym przewyższała wartość poniesionej przez niego szkody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Fundacja rodzinna do zastosowania już od przyszłego roku

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Po blisko dwóch latach przygotowań Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o fundacji rodzinnej. By ją założyć, fundator będzie musiał wnieść mienie o wartości co najmniej 100 tysięcy złotych. Beneficjentami będą osoby fizyczne, ale też organizacje pożytku publicznego. Świadczenia, które otrzymają, obniżą wartość zachowku.
Jolanta Ojczyk
24.03.2021
Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Podatnicy coraz bardziej samotni w zderzeniu z trudnym prawem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Proces praktycznego stosowania prawa podatkowego doszedł już do takiego etapu, że proszeni o pomoc doradcy podatkowi rekomendują swoim klientom składanie wniosków o ministerialną interpretację. Coraz trudniej bowiem o udzielenie jednoznacznej porady. Problem jednak w tym, że otrzymanie interpretacji też nie gwarantuje właściwej ochrony. W rezultacie przedsiębiorcy pozostawieni są samymi sobie.
Krzysztof Koślicki
24.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Europejska Rada Ochrony Danych rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące wytycznych w sprawie wirtualnych asystentów głosowych. Ich celem jest zarówno rozpoznanie wyzwań w tej dziedzinie jak i przedstawienie zaleceń i ewentualnie propozycji odpowiednich rozwiązań prawnych. Do 23 kwietnia 2021 r. EROD przyjmuje uwagi na ten temat.
Krzysztof Sobczak
23.03.2021
Rynek i konsument Prawo unijne

Fundacje rodzinne nie skorzystają z preferencyjnego CIT

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rząd przedstawił w nocy z poniedziałku na wtorek oczekiwany od dawna projekt ustawy o fundacji rodzinnej. Wynika z niego, że fundacje nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Zapłacą CIT według zasad ogólnych. Korzyści podatkowe przewidziane są dla wąskiej grupy beneficjentów – najbliższej rodziny. Pozostali zapłacą 19-proc. podatek od spadków i darowizn.
Krzysztof Koślicki
23.03.2021
Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.
Iwona Biernat-Baran
23.03.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd zmienia tarczę finansową dla dużych firm

Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Duże firmy wnioski o pożyczki płynnościowe z tarczy finansowej PFR mogą składać do 30 września 2021 roku. Ze wsparcia zostały wykluczone firmy średnie. Tak wynika z nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie tego programu, przyjętej przez rząd w trybie obiegowym.
Jolanta Ojczyk
23.03.2021
Spółki Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Do władz miejskich wpływają zapowiadane wnioski o cofnięcie restauratorom zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Składa je policja, gdy stwierdzi sprzedaż i podawanie alkoholu mimo zakazu związanego z epidemią. Postępowania wyjaśniające trwają, ale działanie wbrew przepisom epidemicznym nie jest podstawą odebrania koncesji. Pomoc restauratorom deklaruje Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców.
Katarzyna Kubicka-Żach
23.03.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo