SENT: Urzędnicy ekspresowo liberalizują przepisy
Od soboty obowiązują dwa rozporządzenia dotyczące systemu monitoringu SENT – dotyczą obuwia i odzieży. Zmiany są wynikiem analiz danych zgromadzonych w systemie SENT, ale także protestów społecznych, jaki miały ostatnio miejsce, gdy od 17 marca br. branża obuwniczo-odzieżowa została objęta dotkliwymi obowiązkami rejestrowania nawet drobnych transportów.

Z obowiązku zgłaszania do systemu SENT wyłączono przewozy odzieży i obuwia realizowane w ramach: sprzedaży krajowej B2B oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), z tym że z wyłączeniem eksportu towarów poza Unię Europejską. Wyłączenie następuje bez wprowadzania dodatkowych warunków dokumentacyjnych.
Ministerstwo Finansów i Gospodarki przypomina jednocześnie, że obowiązek monitorowania w systemie SENT pozostaje dla przewozów najbardziej narażonych na nieprawidłowości podatkowe, tj. importu towarów z państw trzecich, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), niektórych dostaw wewnątrzwspólnotowych realizowanych bezpośrednio po odprawie celnej , jak również tranzytu przez terytorium Polski. Wwóz na terytorium Polski oraz przewóz odzieży i obuwia stanowiących pomoc humanitarną także nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do SENT.
Łatwiej handlować nad Wisłą
To jednak nie wszystko, nowelizacja przepisów podwyższa również minimalne progi ilościowe, od których powstaje obowiązek zgłoszenia przewozu do rejestru SENT. Dla odzieży (działy CN 61–63) nie będzie to już jedynie 10 kilogramów, ale nowy limit zaczyna się od 31,5 kg. Dla obuwia limit rośnie z 20 do 64 sztuk. Ponadto nowela doprecyzowała katalog wyłączonych z monitorowania części odzieży i dodatków odzieżowych objętych wybranymi kodami CN oraz utrzymano dotychczasowe wyłączenie dla części obuwia. Zmiany mają charakter porządkujący i doprecyzowujący.
Nowe zasady można znaleźć w rozporządzeniu z 18 czerwca 2026 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowym (Dz. U. z 2026 r. poz. 813).
Konsekwencją liberalizacji przepisów jest również wykreślenie z przepisów o SENT dokładnych regulacji dotyczących handlu odzieżą i obuwiem na targowiskach, wprowadzonych niecały miesiąc temu. Tak wynika z rozporządzenia z 18 czerwca 2026 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia niektórych obowiązków w zakresie zgłoszeń przewozu towarów (Dz. U. z 2026 r. poz. 814).
Niedługo będą kolejne zmiany
Resort finansów pracuje też nad kolejną zmianą przepisów, która wykreślałaby z systemu SENT przewóz złomu metali żelaznych, jak i nieżelaznych. Resort tłumaczy, że wynika to z potrzeby zgłoszonej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zgodne z rekomendacją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w zakresie towarów, które nie wymagają dalszego monitorowania. Potrzeba wyłączenia złomu metali z systemu monitorowania SENT sygnalizowana była również przez przedstawicieli branży hutniczej, jak również Ministerstwo Energii. Przewóz złomu objęty był systemem SENT od 22 lutego 2022 r.
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.










