Piotr Aleksiejuk

Artykuły autora

Fundacja rodzinna korzystna podatkowo. KAS rozwiewa wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Fundacja Rodzinna

Pojawiają się już pierwsze indywidualne interpretacje podatkowe, będące stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej, w związku z zadanymi pytaniami co do kwestii dotyczących fundacji rodzinnej. Co istotne, potwierdzają one założenia dotyczące neutralności podatkowej - pisze radca prawny Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

18.07.2023

Fundacja rodzinna to niezłe prawo, ale mogło być jeszcze lepsze

Prawo gospodarcze

Fundacja rodzinna to całkiem dobre rozwiązanie pozwalające na niekontrolowaną sukcesję, z którego polskie firmy będę mogły korzystać od 21 maja 2023 r. Szkoda jednak, że w ostatecznym głosowaniu Sejm odrzucił kilka poprawek Senatu, które uczyniłyby tę regulację jeszcze lepszą - pisze radca prawny Piotr Aleksiejuk z kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

28.02.2023

Nie każdy będzie mógł być windykatorem - nowe przepisy usprawnią rynek czy go raczej sparaliżują?

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy obecnych regulacjach prawnych windykacją może zajmować się dosłownie każdy, a sam proces windykacji często narusza lub zagraża podstawowym prawom i wolnościom osób zadłużonych. Choć więc projekt ustawy windykacyjnej budzi obawy co do ich ewentualnej skuteczności w praktyce, to jako pozytyw należy ocenić próbę kompleksowej regulacji sektora windykacyjnego w Polsce.

20.12.2022

Ustawa antylichwiarska ma chronić najsłabszych uczestników rynku finansowego

Rynek i konsument Finanse

Nowe przepisy antylichwiarskie mają chronić osoby, które korzystają z usług instytucji z sektora pozabankowego. Bardzo często, osoby starsze, które niestety nie są ulubioną grupą odbiorców, którym banki chętnie udzielają kredytów, czy osoby które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynkach finansowych w której mało komu udzielany jest kredyt. Piszą o tym radca Prawny Piotr Aleksiejuk oraz aplikant radcowski Mikołaj Mucha.

10.11.2022

Dywidenda – nie zawsze przysługuje, trzeba rozliczyć podatek

Podatki i opłaty lokalne Spółki

Wypłata zysku na rzecz wspólników spółek kapitałowych, tzw. dywidenda, na pierwszy rzut oka nie budzi wątpliwości, wystarczy być wspólnikiem spółki kapitałowej, która wypracowała zysk w danym roku obrotowym, a następnie od wypłaconego zysku należy zapłacić podatek dochodowy. Jednak rzeczywistość prawna oraz biznesowa nie kształtuje się w tak uproszczony sposób - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.

09.12.2021