Dzieli je wyłącznie granica administracyjna dwóch regionów, łączy - bliskie położenie wzdłuż linii Wisły oraz szeroka, zróżnicowana i bogata oferta turystyczna. Kilka samorządów leżących w przeszłości w byłym województwie tarnobrzeskim planuje wspólną promocję atrakcji turystycznych.

„Do tej pory było tak, że Sandomierz samodzielnie wspierał turystykę w mieście i okolicach i jakoś nikt nie pokusił się, by tego typu działania były prowadzone wspólnie z innymi samorządami (…) Tymczasem czujemy potrzebę, by wspólnie zająć się turystami i w tym kierunku chcemy działać” – powiedział PAP burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski.

Zaznaczył, że do tej pory odbyło się już kilka spotkań m.in. z wójtem gminy Gorzyce, starostą tarnobrzeskim, a także przedstawicielem Baranowa Sandomierskiego. „Chcemy to wspólnie połączyć, a tym łącznikiem byłaby Wisła, wokół której te działania byłyby prowadzone” – podkreślił.

Zapytany, czy docelowo planowane jest stworzenie klastra turystycznego powiedział, że na początku współpraca będzie dotyczyła przede wszystkim marketingu. „Docelowo planujemy wspólne działania i projekty, a także bezpośredni udział finansowy, by tę turystykę wokół Wisły organizować w ramach czegoś więcej niż tylko promocji” – oznajmił.

Wśród wymienionych miejscowości pod tym względem „lokomotywą” regionu jest Sandomierz, który w ostatnich latach ugruntował swoją pozycję na turystycznej mapie Polski. Niemały wpływ na promocję miasta ma m.in. nagrywany tam popularny serial telewizyjny „Ojciec Mateusz”. Dzieje się tam również akcja niedawno zrealizowanego filmu kryminalnego „Ziarno Prawdy”, którego scenariusz oparty jest na powieści Zygmunta Miłoszewskiego o tym samym tytule. Wśród głównych atrakcji wymienia się tam m.in. Stare Miasto z Podziemną Trasą Turystyczną (126,5 tys. zwiedzających w 2014 r.) oraz Bramą Opatowską (114 tys. w 2014 r.) , bazylikę katedralną, zamek królewski z Muzeum Okręgowym.(PAP)