Wysokość stawki podatku od nieruchomości w gminie Wrocław reguluje uchwała rady miejskiej z listopada 2012 r. Według tej uchwały stawki za ten podatek mają obowiązywać w latach 2013-2015.

Podstawowa stawka za podatek od gruntu wynosi 0,88 zł za metr kwadratowy, od budynków mieszkalnych 0,73 zł za metr kw., zaś od nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza 22,82 zł za metr kw.

Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski powiedział PAP, że w 2015 r. nie są również planowane podwyżki za bilety komunikacji miejskiej oraz za wywóz odpadów. „Na tym samym poziomie pozostanie również stawka bazowa czynszu mieszkaniowego w lokalach komunalnych, czyli 6,9 zł za metr kwadratowy” - mówił Filipowski.

Pomimo wcześniejszych planów corocznych podwyżek opłat za wodę i ścieki, w 2015 r. wrocławianie nie zapłacą więcej. W 2014 r. łącznie za metr sześcienny wody i ścieków mieszkańcy miasta płacili 8,61 zł. Cena ta miała sukcesywnie rosnąć do 2018 r. „W tym roku jednak zdecydowano, że podwyżki nie będzie” - powiedział Filipowski.

Na ulgi podatkowe od nieruchomości mogą w przyszłym roku liczyć mikro, mali i średni przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w stolicy Dolnego Śląska. Udogodnienia kierowane są szczególnie do firm, które wdrażają nowe technologie i tych, które zamierzają tworzyć nowe miejsca pracy. Program ulg podatkowych dla przedsiębiorców obejmuje lata 2014-2020.

Rzecznik poinformował, że mały przedsiębiorca inwestując 600 tys. zł otrzyma zwolnienie od podatku od nieruchomości na rok, za każde dodatkowe zainwestowane 50 tys. zł ten okres zostanie wydłużony o kolejny miesiąc.

„Z kolei średnia firma, aby uzyskać rok zwolnienia podatkowego musi zainwestować 1,8 mln zł. Odpowiednio za każde dodatkowe 150 tys. zł, będzie miała następny miesiąc ulgi podatkowej” - dodał Filipowski.

Zaplanowano również obniżenie progu dla dużych przedsiębiorców z 6 mln zł do 4,2 mln zł za rok zwolnienia. Za każde dodatkowe 350 tys. zł przewidziano tu kolejny miesiąc zwolnienia.

Na dodatkowe korzyści mogą również liczyć właściciele firm prowadzących działalność gospodarczą w obrębie parków przemysłowych, parków technologicznych oraz specjalnych stref ekonomicznych usytuowanych na terenie Wrocławia. „Dla wspierania dalszego rozwoju parków oraz stref oferujemy wydłużenie zwolnienia podatkowego przy zakupie lub wybudowaniu nowych obiektów na ich terenie z 3 do 5 lat” – powiedział Marcin Kieżyński, dyrektor Wydziału Zarządzania Należnościami Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Szczególne udogodnienia dotyczą przedsiębiorców, którzy wdrażają nowe technologie oraz firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, realizujących nowe inwestycje na terenie Wrocławia. Za każde zainwestowane przez taką firmę 5 tys. zł zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlega 50 metrów kw. budynków. „Jeśli takie przedsiębiorstwo zainwestuje do 2 mln zł, może liczyć na zwolnienie podatkowe przez 5 lat. Gdy inwestycja wyniesie od 2 do 6 mln zł, okres ten wydłuży się do 10 lat, natomiast jeśli nakłady będą wyższe to do 15 lat” - podał Filipowski.

Ulgi w podatku od nieruchomość dotyczą również firm, które będą tworzyć nowe miejsca pracy.

Łączna kwota związana z ulgami podatkowymi od nieruchomości dla wrocławskich przedsiębiorców w latach 2014-2020 to 260 mln zł. (PAP)

pdo/ pz/