Właściciel PKL, Grupa PKP w przyszłym roku zamierza sprzedać 100 proc. akcji w ofercie publicznej.

Obiekty PKL usytuowane są na terenie sześciu gmin z południa Polski: Zakopanego, Kościeliska, Szczawnicy, Krynicy-Zdroju, Czernichowa i Zawoi. Z ofertą emisji obligacji w wtorek zostali zapoznani przedstawiciele tych samorządów. Burmistrz Zakopanego chce, aby jeszcze w tym roku zapadła wspólna decyzja samorządowców, o zawiązaniu spółki gmin, mającej na celu emisję obligacji i wykup akcji PKL.

Według planu burmistrza Zakopanego, konsorcjum gmin powołałoby firmę zarządzającą infrastrukturą spółki. ”Samorząd nie jest powołany do tego, aby prowadzić działalność gospodarczą, dlatego musimy powołać firmę, która zarządzałaby infrastrukturą PKL-u” – powiedział Majcher.

Majcher obawia się, że inne oferty kupna PKL-u mogą być wyższe niż oferta gmin, ale liczy na to, że Grupa PKP przychyli się do oferty gmin. „Jestem przekonany, że oferta emisji obligacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym mieszkańców naszego regionu. Spotkałem się z wieloma opiniami mieszkańców Podhala, którzy twierdzą, że majątek PKL-u powinien pozostać majątkiem narodowym, aby każdy mógł posiadać jej część w postaci papierów wartościowych” – powiedział Majcher.

Zdaniem Majchra, emisja obligacji to szansa, że majątek PKL zostanie w rękach np. mieszkańców gmin z południa Polski.

Jak powiedział doradzający burmistrzowi Zakopanego Emil Stępień z Giełdy Papierów Wartościowych, pomysł emisji obligacji przeznaczonych na wykup akcji PKL ma duże szanse powodzenia. Jak twierdzi, konsorcjum gmin jest w stanie zgromadzić pieniądze potrzebne na wykup PKL. Jego zdaniem, pieniądze mogłyby pochodzić od indywidualnych inwestorów oraz od instytucji finansowych np. funduszy kapitałowych.

„Obligacje samorządowe cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, w obliczu zawirowań na rynkach finansowych” – powiedział Stępień i dodał, że emisja obligacji na wykup PKL to cel godny poparcia. Przypomniał, że pozyskiwanie finansowania przez samorządy w oparciu o rynek kapitałowy na cele inwestycyjne, nie jest nowością i z powodzeniem tą metodę realizują inne miasta w Polsce.

Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi. (PAP)

 

szb/ amac/ mhr/