Gorzowianie mogli składać wnioski do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego od 26 maja do 26 czerwca br. Przez ten czas wpłynęło 166 zgłoszeń, o ponad sto mniej niż w zeszłym roku. Klub radnych SLD zaproponował wydłużenie terminu ich składania.

Jak powiedziała Ewa Sadowska z gabinetu prezydenta Gorzowa Wlkp., termin zgłaszania formularzy zostanie wydłużony do 31 lipca br. "Oznacza to, że nie ma konieczności zmiany uchwały, a jedynie zmianie ulega ogłoszenie o terminie ich składania" - dodała.

Na razie nie wiadomo, jak duże pieniądze miasto przeznaczy na realizację budżetu obywatelskiego w 2015 r. Kwota zostanie określona podczas prac nad projektem budżetu miasta. W Gorzowie będzie to trzecia edycja budżetu obywatelskiego.

W 2013 roku budżet obywatelski w Gorzowie zamknął się w kwocie ok. 1 mln zł, w br. samorząd go podwoił. Pozwoliło finansować 10 inwestycji.

Zgodnie z zasadami budowania budżetu obywatelskiego przyjętymi przez gorzowską radę miasta propozycje może złożyć każdy mieszkaniec, ale musi ona być poparta podpisami 20 osób. Ponadto koszt proponowanej inwestycji nie może przekraczać 300 tys. zł.

Wśród zaproponowanych inwestycji znalazły się m.in.: budowa boiska przy SP nr 14, budowa siłowni na powietrzu przy ul. Gwiaździstej czy toru speedrowerowego przy Zespole Szkół nr 12. Najwięcej jednak jest zadań związanych z remontami ulic i chodników.

Po zakończeniu procedury związanej z przyjmowaniem wniosków kolejnym etapem budowania budżetu obywatelskiego będzie weryfikacja zgłoszonych zadań przez zespół konsultacyjny.

Treść wszystkich zgłoszonych zadań wraz z opinią zespołu konsultacyjnego zostanie zamieszczona na stronie internetowej miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Następnie wszystkie pozytywnie zweryfikowane zadania zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców Gorzowa, które prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu. (PAP)