Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda, nowa instytucja kultury Dom Literatury Wrocław i kulturalna inicjatywa Wrocławski Fundusz Wydawniczy będą działać przez cały 2016 r.

Dodał, że powstaną z wydzielonych struktur samorządowych instytucji m.in. Biblioteki Miejskiej, Wydawnictwa Warstwy czy też biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

„Chcemy jednak, by po całorocznych obchodach pozostały nie tylko wspomnienia, ale również coś wymiernego, czyli te dwa podmioty, na których skorzystają wrocławianie” - dodał Broda.

Podkreślił, że podstawowymi zadaniami, jakie sobie postawią oba podmioty, będzie przygotowanie własnego programu wydawniczego, promocja czytelnictwa, organizacja targów oraz współpraca ze środowiskiem literackim.

„Fundusz wydawniczy będzie działał podobnie do dolnośląskiego funduszu filmowego, czyli będzie wspierał różne wydawnictwa w projektach, które zwyciężą w konkursach” - powiedział Broda.

Jak podkreślił, chodzi o skupienie w jednej instytucji wielu zadań, ponieważ np. w ostatnich latach wrocławski samorząd dofinansował około tysiąca różnych publikacji.

„Będziemy również fundowali stypendia pisarzom, którzy są prześladowani we własnych krajach. Zobowiązali się już do tego wcześniej i angażujemy się w ten projekt” - zaznaczył Broda.

W 2016 r. Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.(PAP)

ros/ par/