"To jest oczywiście bardzo dobra okazja, żeby się spotkać i zobaczyć, jak te 13 mln zostało wydanych, z pożytkiem dla wszystkich" - powiedziała wizytując ukończoną inwestycję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Kiedyś nie było tyle pływalni w mieście, co dzisiaj. Po tej modernizacji basen Pałacu Młodzieży dołącza do - w sumie już 30 - pływalni, które są w Warszawie" - podsumowała prezydent. Dodała także, że basen został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Z racji tego, że PKiN od 2007 r. jest wpisany do rejestru zabytków, prace modernizacyjne przy basenie były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim, z zachowaniem walorów historycznych tego obiektu.

"Jesteśmy w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, co naprawdę nie ułatwia prac remontowo-inwestycyjnych" - zaznaczyła prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki Renata Kaznowska. Dodała, że "jest to najpiękniejszy basen w Polsce - wyjątkowy".

"Remont w 60–letnim obiekcie był niezbędny. Poza naturalnym zużyciem powierzchni użytkowej, przestarzała była także technologia basenowa. Tak więc obok modernizacji samej niecki basenu wyremontowano pomieszczenia techniczne (m.in. filtry wody), sanitariaty, natryski, szatnie. Dostosowano także obiekt do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych" - czytamy na stronie internetowej m.st. Warszawy.

Ponadto zmieniony został także system przelewu bocznego niecki - spowodowało to podniesienie lustra wody. Co za tym idzie wieża do skoków wymagała modernizacji polegającej na nadbudowie poszczególnych platform. Ze względu na niezmienną wysokość pomieszczenia, nadbudowa nie objęła ostatniego poziomu i ostatecznie uzyskano: 9,70 m, 7,50 m, 5,00 m oraz 3,00 m wysokości trampoliny nad lustrem wody.

Po remoncie została zachowana ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe oraz wymieniono przeważnie białe drzwi na drewniane, ciemnobrązowe.

Zamontowano także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających - mają one za zadanie doświetlenie lustra wody. Nowe są również wszystkie systemy filtrujące wodę oraz wentylacja. Ważną częścią prac modernizacyjnych jest zastosowanie rozwiązań proekologicznych, polegających na odzysku ciepła z obiegu technologicznego, które będzie wykorzystywane do podgrzania wody. Oznacza to zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych.

Wizytację inwestycji zakończył pokaz skoków do wody w wykonaniu wychowanków Pałacu Młodzieży.

Budowę Pałacu Kultury i Nauki ukończono 21 lipca 1955 r. Wieżowiec został wzniesiony jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Jest najwyższym budynkiem w Polsce (237 m), ma 44 piętra.(PAP)