"Remont placu jest konieczny, nawierzchnia jest w bardzo kiepskim stanie, płyty nie są stabilne" - powiedział PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Umowę na przebudowę placu podpisano w piątek. Koszt remontu to blisko 12 mln zł.

"Podpisanie tej umowy pozwoli na wyremontowanie jednego z najbardziej prestiżowych placów Warszawy, miejsca ważnych uroczystości państwowych i patriotycznych" – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Inwestycja zakłada całkowitą wymianę istniejącej nawierzchni wraz z podbudową oraz modernizacją odwodnienia. Plac otrzyma nawierzchnię z płyt granitowych, dojazdy zostaną wyłożone wysokiej jakości kostką betonową - informuje stołeczny ratusz.

Podano, że w ramach inwestycji wykonana zostanie także modernizacja oświetlenia i podkreślenie przebiegu Osi Saskiej na placu przy użyciu LED-owej linii świetlnej.

Prace prowadzone będą pod stałym nadzorem archeologicznym - zapewnia ratusz. Poinformowano, że w czasie trwania robót budowlanych asysta wojskowa będzie miała stały dostęp dla pełnienia warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na czas budowy plac będzie ogrodzony.

Umowę na przebudowę Placu Piłsudskiego ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta podpisało konsorcjum „Planeta” (lider) i Zakład Usług Brukarskich „ADROG” (partner). W komunikacie zaznaczono, że przetarg przeprowadzono w uzgodnieniu i przy obecności przedstawicieli Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zdjęta z placu nawierzchnia zostanie przekazana do Zarządu Mienia Skarbu Państwa oraz Zakładu Remontów i Konserwacji Dróg Warszawa - poinformowano.

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego jest miejscem ważnych uroczystości państwowych, patriotycznych, religijnych. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w święta państwowe odbywa się uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem najwyższych władz państwa.

Na pamiątkę mszy odprawionej przez papieża Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. na placu w 2009 r. ustawiono krzyż.