Zapowiadany termin zakończenia prac nad nowymi stacjami to 2023 r.

Nowy odcinek drugiej linii metra na Bemowie objąć ma trzy stacje - położone w okolicach skrzyżowań ulic Górczewskiej i Lazurowej, Szeligowskiej i Człuchowskiej oraz Sochaczewskiej i Połczyńskiej - niemal 4 kilometry podwójnego tunelu - wynika z komunikatu warszawskiego ratusza. Będą to ostatnie stacje w tej części miasta.

Kolejnym elementem objętego konkursem zachodniego odcinka warszawskiego metra ma być stacja techniczno-postojowa Mory, na której mieścić się będą m.in. hale postojowe i serwisowe dla pociągów drugiej linii metra.

Termin na zgłaszanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie to 21 grudnia bieżącego roku.

Jak zapowiedział ratusz, głównymi kryteriami w ocenie prac konkursowych - oprócz ceny - będą m.in. przyjęte w poszczególnych projektach rozwiązania architektoniczne, ich walory eksploatacyjne, oddziaływanie obiektów metra na środowisko, a także powiązanie nowych stacji z innymi środkami komunikacji publicznej.

Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę w wysokości 50 tys. zł; zostanie on również - jak poinformował w komunikacie wydział prasowy ratusza - zaproszony do negocjacji "w trybie zamówienia +z wolnej ręki+" w postępowaniu dotyczącym opracowania projektów budowlanych stacji oraz koncepcji architektoniczno-budowlanej węzłów przesiadkowych.

W 2019 r. mają zakończyć się prace budowlane nad sześcioma, a do 2022 r. kolejnymi pięcioma stacjami na drugiej linii metra w kierunkach północno-wschodnim i zachodnim, m.in. na Woli i Targówku.

Centralny odcinek II linii metra został otwarty 8 marca 2015 r. Ratusz podaje, że w dni powszednie korzysta z niego ok. 120 tys. osób. (PAP)

msom/ agz/