Za udzieleniem absolutorium głosowała koalicja rządząca w sejmiku PSL-PO, od głosu wstrzymali się opozycyjni radni PiS. Podczas wtorkowej sesji sejmiku marszałek Gustaw Brzezin (PSL) powiedział, że początkowo wydatki budżetowe w 2015 roku planowano na poziomie 1 mld 27 mln zł, ostatecznie wydano 940 mln zł czyli zrealizowano plan w ok. 92 procentach. Przychody zaś zrealizowano na poziomie 93 proc.

Jak ocenił marszałek, deficyt, który początkowo planowano na 55 mln zł, na koniec roku zmniejszono do 31 mln zł. Zredukowano także wysokość zaciągniętych kredytów o ok. 21 mln zł. Według marszałka to właśnie kwestia zmniejszenia zadłużenia samorządu warmińsko-mazurskiego jest jednym z ważniejszych zadań.

"Obecnie prace zarządu skierowane są na redukcję zadłużenia, ponieważ to pozwoli nam na rozpoczęcie ważnych zadań z programów unijnych" - wyjaśnił. Jak dodał, zadłużenie samorządu województwa na koniec 2015 roku wynosiło 306 mln zł i systematycznie się zmniejsza, choć początkowo planowano, że na koniec roku budżetowego 2015 r. będzie większe o 60 mln zł.

Według marszałka drugą istotną kwestią było wypracowanie nadwyżki operacyjnej, która wyniosła 73 mln zł. Powstała różnica między przychodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi - jak tłumaczył marszałek - wynikała z oszczędności i została przeznaczona na wydatki inwestycyjne. Poinformował także, że w 2015 roku ukończono i co istotne rozliczono ważne dla regionu inwestycje z udziałem środków unijnych. Chodzi o regionalne szlaki rowerowe na trasie autostrady rowerowej w Polsce Wschodniej, sieć szerokopasmową, wykonane zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław, a także zakończoną budowę Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach.

Według radnego PSL Edwarda Adamczyka na podkreślenie zasługuje, iż zarząd zdołał zrealizować wszystkie zaplanowane w 2015 roku inwestycje z unijnych pieniędzy. "Pamiętamy, jakie mieliśmy obiekcje do niektórych inwestycji a także wątpliwości czy ukończymy budowę portu lotniczego w Szymanach"- zaznaczył.

Bernadeta Hordejuk (PO) podkreśliła, że "uchwała o udzieleniu absolutorium z wykonania budżetu to forma oceny gospodarki finansowej samorządu, ale także rozliczenie wobec opinii publicznej i mieszkańców". "Sprawozdanie rzetelnie przedstawia sytuację finansową województwa. Cieszy fakt, że choć zmienił się rozkład sił na tej sali, to nie zmarnowano wysiłku i wkładu pracy, która była wykonana przez ostatnie lata. Wręcz przeciwnie - pewna wizja jest kontynuowana, za nami rok wykorzystanych, a nie zmarnowanych szans"- oceniła.

Szef klubu PiS Patryk Kozłowski ocenił, że zadłużenie samorządu jest największym obecnie problemem zarządu województwa.

"Przeanalizowaliśmy dokładnie bilans zysków i strat, sprawozdanie finansowe przedstawione przez zarząd nie jest tak +różowe+. Można się zastanowić czy trzeba było realizować wszystkie inwestycje unijne w poprzednich latach, a nie powiedzieć w pewnym momencie +stop+, tak by ograniczyć zadłużenie i obecnie móc realizować projekty unijne. Zarząd walczy z zadłużeniem, a to powoduje opóźnienia w programach unijnych"- zaznaczył Kozłowski.

W warmińsko-mazurskim sejmiku PSL ma 14 mandatów, PO - 9, PiS - 6, a SLD jeden. Koalicja PO-PSL rządzi w regionalnym samorządzie już trzecią kadencję; obecnie marszałek i większość członków zarządu jest z PSL, poprzednio marszałkiem był kandydat PO, ta partia także miała większość w zarządzie województwa. (PAP)

ali/ zab/