Plac utworzono w miejscu, gdzie przez ok. 50 lat był Park im. Marii Konopnickiej. Jeszcze wcześniej istniał tam plac handlowy.

Po modernizacji na placu jest trochę mniej zieleni. Oprócz nowej nawierzchni, nowego oświetlenia i ławeczek, powstały tam dwie fontanny i wyodrębniono miejsca zabaw dla dzieci.

Na placu stoi także pomnik Marii Konopnickiej. Przez blisko 50 lat stał tam pomnik z piaskowca. W 2011 r. powstał nowy monument pisarki z brązu, który ma około trzech metrów wysokości. Przedstawia dwie stojące postaci: pisarkę, w długiej rozszerzanej ku dołowi sukni i dziecko. Przy jednej z ławek stoi także automat, który czyta bajki Marii Konopnickiej.

Urządzenie placu kosztowało blisko 10 mln zł, z czego 8,3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział podczas uroczystości otwarcia placu, że będzie on wykorzystywany do różnego rodzaju imprez kulturalnych: wystaw, koncertów i festiwali oraz imprez takich jak Sylwester. (PAP)