W Poznaniu w 2015 roku nastąpi wzrost opłat za wodę i ścieki. Stawki podatku od nieruchomości na 2015 r. wzrosły w mieście średnio o 0,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast stawki podatku od środków transportowych pozostały na niezmienionym poziomie. W Poznaniu zmieniają się też taryfy za odprowadzanie ścieków deszczowych i roztopowych do miejskiej kanalizacji deszczowej.

Od początku roku zaopatrująca w wodę mieszkańców Poznania i okolicznych gmin spółka Aquanet podnosi opłaty za wodę i ścieki bytowe oraz opłaty abonamentowe. Cena za m sześc. wody wzrośnie o 18 gr - do 4,54 zł. Koszt odprowadzenia m sześc, ścieków w Poznaniu w 2015 roku wyniesie 6,18 zł. Do tej pory cena wynosiła 5,94 zł. Rosną także opłaty abonamentowe: za wodociągi dla gospodarstw domowych cena wzrosła o 80 gr – do 4,80, za kanalizację cena wzrosła z 6,76 do 8,10. Opłaty abonamentowe wzrosły także dla pozostałych odbiorców.

Od stycznia Wielkopolanie więcej zapłacą za prąd; nowe, zatwierdzone w grudniu przez Urząd Regulacji Energetyki stawki oznaczają średnio kilkuzłotowy wzrost rachunków gospodarstw domowych. Dla klientów Enea-Operator rachunki wzrosną przeciętnie o 1,8 proc., klienci spółki Energa-Operator zapłacą więcej o 2,3 proc.

Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska, poinformowała, że znaczącym powodem wzrostu taryfy dystrybucyjnej są opłaty, na które dystrybutorzy energii nie mają wpływu. Taryfa na energię elektryczną w Energa Operator na razie się nie zmienia.

Od początku roku mieszkańcy gminy Września nie będą płacili podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne. Według lokalnych władz ten ruch ma przyciągnąć do Wrześni nowych mieszkańców i nowych podatników. Zdaniem burmistrza Tomasza Kałużnego, w sumie mieszkańcy zaoszczędzą dzięki uldze ok. 600 tys. zł rocznie. Września będzie jedną z nielicznych gmin w kraju, w której mieszkańcy nie będą musieli płacić tego podatku.

Władze miasta podkreślają, że finansowe udogodnienie dla mieszkańców to m.in. efekt pojawienia się w gminie nowych inwestorów na czele z koncernem Volkswagen. Firma buduje we Wrześni fabrykę, w której powstawać będzie nowa generacja samochodu użytkowego volkswagen crafter.

W Lesznie w 2015 r. większość stawek podatków lokalnych pozostaje bez zmian. Wzrośnie jedynie wysokość podatku leśnego, a spadnie opłata za grunty rolne. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy zmienią się ceny biletów komunikacji miejskiej.

Stawki opłat lokalnych 1 stycznia nie zmienią się w Kaliszu i Koninie. Na razie nie są tam też przewidziane podwyżki cen biletów komunikacji oraz opłat za wodę. Sięgającej ok. 1,5 proc. podwyżki za wodę i ścieki powinni spodziewać się za to mieszkańcy Piły.

Średnio o złotówkę w skali roku wzrośnie w Ostrowie Wielkopolskim podatek płacony od budynku niemieszkalnego na działce, czyli np. od garażu. Nie zmieniają się stawki podatku za mieszkanie, dom i działkę. Średnio o 0,4 proc. wzrosną podatki od nieruchomości pod działalność gospodarczą i działalność leczniczą. W 2015 roku nieznacznie zmienić się mają ceny za dostarczanie wody i odbiór ścieków. (PAP)

rpo/ pil/ jbr/