Zgodnie z umową, siedziba Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa powstanie do grudnia przyszłego roku przy ul. Augustowskiej. Inwestycja będzie kosztować 12,7 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Budynek będzie podzielony na część biurową, do której zostaną przeniesieni wszyscy pracownicy wydziałów zarządzania kryzysowego miasta i powiatu, oraz całodobowe centrum operacyjne, gdzie mają wspólnie dyżurować funkcjonariusze policji, straży pożarnej i miejskiej, w tym osoby nadzorujące monitoring. Budynek zostanie wyposażony w sieć informatyczną i zasilanie ze źródeł awaryjnych, gwarantujące nieprzerwane działanie systemu łączności między służbami.

W tym samym miejscu powstanie regionalny magazyn kryzysowy, w którym będzie gromadzony sprzęt umożliwiający służbom prowadzenie działań ratowniczych i usuwanie skutków wypadków, katastrof czy klęsk żywiołowych.

Zdaniem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, inwestycja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i okolicznych gmin. Grzymowicz ocenił, że nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu, potwierdziły, jak ważne są koordynacja i szybkość działań służb ratowniczych na rzecz niesienia pomocy poszkodowanym przez klęski żywiołowe.

Przebudowa obiektów przy ul. Augustowskiej jest jednym z kilku zadań służących poprawie bezpieczeństwa, które zaplanowano w ramach projektu "Bezpieczny MOF". Jest to możliwe dzięki nowemu instrumentowi Unii Europejskiej - Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym (ZIT). Miasto Olsztyn i sześć okolicznych gmin (Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Purda i Stawiguda) uzyskały na ten cel ok. 32 mln zł unijnego dofinansowania.

Aby poprawić skuteczność służb ratunkowych, powstanie spójny cyfrowy system łączności i mobilne centrum kierowania. Stworzony zostanie portal informacyjny oraz aplikacje mobilne dla mieszkańców i turystów.

Zostanie rozbudowany system bezpieczeństwa na wodach, dzięki któremu żeglarze i inne osoby przebywające nad jeziorami będą ostrzegane o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.

W tym celu zostaną wybudowane maszty z elektronicznymi tablicami informacyjnymi nad Jeziorem Kortowskim i Skanda. Zmodernizowany zostanie też system sygnalizacji i stacje pogodowe nad największym olsztyńskim jeziorem - Ukiel, gdzie znajduje się Centrum Sportowo-Rekreacyjne z bazą żeglarską i plażą miejską. Inwestycje mają zostać zrealizowane do 2019 r.

Marcin Boguszewski (PAP)

mbo/ karo/