12 lutego - w I turze wyborów, która nie przyniosła rozstrzygnięcia - startował jeszcze Mikołaj Kostka (SLD), który otrzymał najmniej głosów.

 

Pod koniec grudnia 2011 r. premier powierzył Martuzalskiemu pełnienie obowiązków burmistrza.

 

Przeprowadzenie wyborów stało się konieczne po uprawomocnieniu się pod koniec grudnia 2011 r. decyzji o wygaszeniu przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka mandatu dotychczasowego burmistrza Adama Pawlickiego. W czerwcu 2010 r. sąd skazał go na rok więzienia za doprowadzenie do strat w spółce kierowanej przez jego żonę.

 

Martuzalskiego popiera w wyborach dziesięcioro radnych opozycji z klubów SLD, Prawica i PSL oraz byli burmistrzowie. W latach 2006-2010 Martuzalski był starostą jarocińskim, a w latach 2002-2006 – przewodniczącym rady miejskiej.

 

Kaźmierczak jest od grudnia ubiegłego roku przewodniczącym rady miejskiej. Popiera go PiS, Unia Wielkopolan, Wspólnota Samorządowa, Stowarzyszenie Ziemia Jarocińska. Kandydat znany jest z wielu inicjatyw kulturalnych, m.in. z przywrócenia po kilkuletniej przerwie słynnych jarocińskich rockowisk. W latach 2002-2010 był zastępcą burmistrza.

 

Głosowanie odbędzie się w 21 obwodach, w tym w jednym zamkniętym w miejscowym szpitalu. Kandydat na burmistrza musi zdobyć ponad połowę głosów. W przypadku remisu, o wyborze zdecyduje liczba obwodów, w których dany kandydat zwyciężył.

 

Głosy będzie można oddawać od godz. 8 do 22. Od północy w sobotę do zakończenia wyborów obowiązywać będzie cisza wyborcza. (PAP)

 

zak/ eaw/ jbr/