To piąta edycja budżetu obywatelskiego w Łomży; w dotychczasowych edycjach mieszkańcy zdecydowali o podziale ponad 3 mln zł. Największa jak dotąd pula pieniędzy była dzielona w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Było to 1,5 mln zł; w głosowaniu wzięło udział 7,5 tys. osób.

Dla potrzeb zgłaszanych projektów, miasto zostało podzielone na trzy strefy, z których każda otrzyma czwartą część zaplanowanej kwoty. Pozostała jedna czwarta stanowić będzie rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Zdecydowana większość pomysłów, zgłoszonych przez mieszkańców, to infrastruktura drogowa: poprawa nawierzchni ulic, budowa chodników, ścieżek rowerowych, tworzenie miejsc postojowych (m.in. przy dwóch łomżyńskich przedszkolach), czy nowe uliczne oświetlenie.

Wśród nielicznych, innych pomysłów, jest plac zabaw dla dzieci oraz "Rozćwierkana Łomża", czyli projekt montażu ponad 90 budek lęgowych dla ptaków śpiewających.

Nowością jest młodzieżowy budżet obywatelski, do którego można było zgłaszać wszelkie projekty, które dotyczą młodzieży. Mogły to być również tzw. projekty miękkie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Projekty są trzy, a do podziału z tej puli - 100 tys. zł.

Do głosowania zachęca mieszkańców prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. "Wszystkie (projekty) są ważne, bo są odpowiedzią na potrzeby lokalnych społeczności" - powiedział.

Głosować można do 6 października na papierowych kartach (urny na głosy stoją w kilku punktach miasta, karty można też wysłać do magistratu tradycyjnie lub mailowo) lub poprzez formularz na stronie internetowej Urzędu Miasta.

 

Ogłoszenie wyników w sprawie budżetu obywatelskiego Łomży na 2018 rok zaplanowano na 23 października. (PAP)