Jak poinformował rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi Sebastian Grochala konduktorzy, to byli motorniczy. W związku z przebudową jednej z głównych arterii komunikacyjnych Łodzi - trasy W-Z łączącej dwa największe osiedla Retkinię i Widzew Wschód i zmniejszeniem liczby tramwajów, zostali oni przekwalifikowani i oddelegowani do pełnienia nowej funkcji.

"Każdy z nich przeszedł specjalistyczne szkolenie obejmujące wiedzę dotyczącą obsługi klienta, znajomości przepisów taryfowych i porządkowych, a także organizacji ruchu w związku z remontami w Łodzi" - poinformował Grochala.

Konduktorów można spotkać na liniach tramwajowych nr 43 oraz większości linii nr 46. Jest ich 40, pracują na zmiany w dni robocze w godzinach 6-22. Poza strojem służbowym, ubrani są w kamizelki odblaskowe z napisem "Konduktor".

We wtorek w Łodzi rozpoczęła się jedna z największych inwestycji komunikacyjnych w tym mieście - przebudowa łódzkiej trasy W-Z.

Modernizacja trasy obejmuje m.in. budowę 18,5 km nowych torowisk tramwajowych oraz czterech punktów przesiadkowych. Jednym z nich ma być nowoczesny dworzec, który połączy linie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (północ-południe) z trasą wschód-zachód, na której linia tramwajowa ma być przedłużona o ok. 4 km. Projekt obejmuje również m.in. budowę tunelu dla samochodów, ścieżek rowerowych i bezkolizyjnych skrzyżowań. Zakończenie - wartej ponad 600 mln zł - inwestycji zaplanowano na połowę 2015 r. W pierwszym etapie prac rozpoczęto demontowanie części torów tramwajowych.