Porozumienie w sprawie prowadzenia studiów "Środowisko mieszkaniowe w obszarach zurbanizowanych: rozwój, przekształcenia, rewitalizacja" podpisali we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak.

Roczne studia ruszą w październiku i są przeznaczone dla osób, które zajmują się tworzeniem i rewitalizacją osiedli mieszkaniowych, m.in. dla projektantów, specjalistów od planowania przestrzennego, deweloperów i inwestorów, zarządzających spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi.

"Potrzebujemy osób, które wiedzą, jak należy rozwijać miasto" – mówił prezydent Jacek Majchrowski. W rozmowie z dziennikarzami dodał, że trzeba zastanowić się, co można w Krakowie zmienić, zrewitalizować, jak doprowadzić do tego, by kolejne inwestycje były planowane inaczej, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Jak podkreślił w studia podyplomowe zaangażowani będą specjaliści z kilku uczelni (także z AGH, UJ, Uniwersytetu Ekonomicznego) i możliwa będzie konfrontacja wiedzy teoretycznej z praktyką. "Zależy nam, żeby teoria była bliżej praktyki, a praktyka czerpała z najnowszych rozwiązań teoretycznych" – podkreślił Majchrowski.

Zgodnie z porozumieniem miasto ma wskazywać obszary i problemy do zbadania i korzystać z opracowań wykonanych przez słuchaczy studiów. Eksperci z Urzędu Miasta zajmujący się planowaniem przestrzennym mają prowadzić część zajęć.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak mówił, że przez lata najważniejsze było zapewnienie ludziom mieszkań, a mniejszą uwagę przywiązywano do jakości przestrzeni. „W tej chwili jesteśmy na innym etapie: chodzi o to, żeby ludziom żyło się jak najlepiej, żeby środowisko w którym mieszkają było bezpieczne, przyjazne, żeby były tam zachowane warunki intymności, a jednocześnie, by były przestrzenie wspólne, zieleń i dobra komunikacja. Projektując i rewitalizując osiedla uwzględnia się obecnie dużo więcej aspektów. Osiedla nie mogą być jedynie +sypialniami+ ” – mówił prof. Furtak.

Jak podkreślił rektor nowe studia są adresowane do osób, które projektują przestrzeń miejską i podejmują decyzje administracyjne, a skończyły studia 25-35 lat temu, gdy na wiele aspektów życia nie zwracano uwagi.

Studia podyplomowe będą płatne. Będzie je prowadzić Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury PK.

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej już wcześniej uczestniczyli w pilotażowym projekcie rewitalizacji krakowskich osiedli, w ocenie stanu budynków z wielkiej płyty, przygotowaniu projektu Parku Kulturowego Stare Miasto, w tworzeniu planów transportowych i komunikacyjnych dla Krakowa. Zasiadają także w zespołach zajmujących się walką z zanieczyszczeniem powietrza oraz oceną możliwości budowy metra w Krakowie.(PAP)