Bezpłatne przejazdy będą przysługiwać uczniom wyłącznie w trakcie roku szkolnego - od września do czerwca, z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacji. Ale będą mogły z niego korzystać także dzieci, które mieszkają poza Krakowem i dojeżdżają do krakowskich szkół.

"Jedną z naszych obietnic wyborczych w kampanii wyborczej była bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów. Przed rokiem udało nam się przekonać radnych do wprowadzenia takiego rozwiązania dla dzieci z podstawówek. Po reformie edukacji stała się rzecz niesprawiedliwa: ci którzy mieli iść do pierwszej klasy gimnazjum stali się siódmoklasistami i mają bezpłatne przejazdy, a ich koledzy z klas wyższych nie. Zależało nam na korekcie uchwały, do czego przychylił się prezydent Krakowa" - mówił PAP radny klubu PiS Adam Kalita.

Dodał, że radni PiS chcieliby, aby z bezpłatnych przejazdów korzystali też licealiści, ale wcześniej konieczne jest dokładne policzenie kosztów.

"Oszacowaliśmy, że poszerzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską o dwa roczniki gimnazjalistów to koszt około 2,9 mln zł. Choć to rozwiązanie powoduje utratę wpływów z tytułu sprzedaży biletów, jest ono dobre, bo działamy edukacyjnie. Dzieci wolą jeździć tramwajami i autobusami" – mówił dziennikarzom wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Łukasz Franek.

Dodał, że tym rodzicom, którzy wykupili już bilety semestralne będą zwracane pieniądze.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek "kosztują" budżet miasta 2,7 mln zł rocznie, po zmianach wpływy ze sprzedaży biletów zostaną uszczuplone w sumie o ok. 5,6 mln zł.(PAP)