Kartę Dużej Rodziny radni jednogłośnie uchwalili w październiku zeszłego roku. Program zaczął funkcjonować 1 stycznia 2014 r. W piątek prezydent miasta Piotr Jedliński wręczył dwóm rodzinom pierwsze, na razie jeszcze tylko symboliczne, karty.

Jak zapowiedział, prawdziwe plastikowe dokumenty powinny zostać wydane ubiegającym się o nie w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Karty będą ważne przez 12 miesięcy.

Wnioski o kartę, jak poinformował rzecznik Urzędu Miejskiego Robert Grabowski, złożyło dotychczas 21 rodzin. Z szacunków ratusza wynika, że z programu może skorzystać ok. 1300 rodzin, czyli ok. 6500 osób.

Koszalińska Karta Dużej Rodziny adresowana jest do rodzin z co najmniej trojgiem dzieci w wieku do 18 lat lub do 25. roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki albo powyżej 25. roku życia w sytuacji osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli przysługuje jej świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek opiekuńczy.

Zniżek dla legitymujących się Kartą Dużej Rodziny udziela obecnie 15 instytucji i firm: Filharmonia Koszalińska, Bałtycki Teatr Dramatyczny, Muzeum w Koszalinie, Centrum Kultury 105 (m.in. wstęp do kina „Kryterium”), Koszaliński Klub Piłki Nożnej „Bałtyk”, Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Klub Piłka Ręczna Koszalin SA, Zarząd Obiektów Sportowych (wstęp na basen), koszykarski Klub AZS Koszalin, Piekarnia Naturalnie Na Zdrowie, Pierogarnia Polska, Ośrodek Sportów Motorowych Motorpark, Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych Start (wstęp na siłownię), prywatna Szkoła Muzyczna Yamaha, firma Symulmed (m.in. kursy pierwszej pomocy).

Informacje o Karcie Dużej Rodziny, formularze przystąpienia do programu dla firm i wnioski dla rodzin można znaleźć na stronie www.koszalin.pl.

Karty Dużej Rodziny funkcjonują obecnie w ok. 100 miastach w Polsce. (PAP)

sibi/ son/ jbr/