Jak poinformował marszałek regionu Jacek Krupa, jest to kolejny, obok dotacji, mechanizm wsparcia przedsiębiorców w ramach funduszy europejskich na lata 2014-2020. Pierwsze pożyczki udzielone w ramach tego działania trafią do małopolskich firm, samorządów oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w drugiej połowie przyszłego roku.

Według niego umowa zawarta z BGK ma dla regionu strategiczne znaczenie. „Związujemy się na wiele lat z doświadczonym i profesjonalnym partnerem, co stanowi dla nas gwarancję najlepszego możliwego wykorzystania pieniędzy dla dobra Małopolan” - zaznaczył.

Marszałek ocenił, że współpraca z BGK jeszcze bardziej przyspieszy tempo wydatkowania funduszy z małopolskiego regionalnego programu operacyjnego i pozwoli na wprowadzenie na rynek nowych form wsparcia - pożyczek dla małopolskich firm, samorządów, bezrobotnych czy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Zarząd województwa wybrał pięć projektów, połączonych w jeden „Zintegrowany projekt wsparcia instrumentów finansowych w Małopolsce”, którego menadżerem będzie BGK.

Dotyczy to dofinansowania w formie pożyczek na rozwój przedsiębiorstw, gdzie poziom dofinansowania może sięgać 1 mln zł. Osobne pule środków zostaną przeznaczone dla nowych firm oraz tych już bardziej zakorzenionych na rynku.

Do 10 mln zł będą mogły pożyczyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na modernizację budynków, w tym na wymianę źródeł ciepła.

Osoby bezrobotne powyżej 30. roku życia będą mogły pożyczyć do 70 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast na realizację projektów rewitalizacyjnych będą udzielane pożyczki w wysokości od 300 tys. zł do 15 mln zł.

Jak zaznaczył Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu trzech miesięcy bank podpisał 10 umów z województwami na uruchomienie instrumentów zwrotnych na kwotę ponad 5 mld złotych, a w przyszłym roku dołączą kolejne. W minionej perspektywie z zarządzanych przez BGK programów regionalnych skorzystało ponad 30 tys. przedsiębiorców i kilkaset samorządów. (PAP)